Badacze nie mają wątpliwości: status majątkowy ma wpływ na rozwój nowotworów. Najbardziej zagrożeni wcale nie są najbiedniejsi

Badacze nie mają wątpliwości: status majątkowy ma wpływ na rozwój nowotworów. Najbardziej zagrożeni wcale nie są najbiedniejsi Źródło: Unsplash/Martha Dominguez de Gouveia

Nowotwór według popularnej opinii nie wybiera. Może zaatakować każdego, niezależnie od statusu majątkowego czy pozycji społecznej. Jednak najnowsze badania zdają się temu przeczyć.

Nowotwór dla wielu jest jak wyrok. jeślinie zostanie wykryty w odpowiednio wczesnym stadium rozwoju, może być już nieuleczalny, niezależnie od tego, jak bardzo zasobny jest nasz portfel. Okazuje się, że według najnowszego raportu badawczego to nie osoby biedne są objęte największym ryzykiem zachorowania na chorobę nowotworową.

Największe ryzyko zachorowania na nowotwór. To nie najbiedniejsi są w grupie ryzyka

Naukowcy w Kanadzie prowadzili badania, w których badali życie ludzi mieszkających w 21 krajach. Okazało się, że najbardziej objętą ryzykiem zachorowania na nowotwór grupą są ludzie w średnim wieku, żyjący w bogatych społeczeństwach. W próbie badawczej znalazło się 160 tys. 50-latków, którzy byli objęci badaniem w latach 2005-2016.

Jedenaście tysięcy z osób badanych zmarło. Okazało się, że w krajach biedniejszych, w których społeczeństwo zarabia średnio mniej, jest większe ryzyko śmierci, jednakże kluczowe w tym wypadku są przyczyny. Z wynika z badań, że osoby z biedniejszych krajów częściej umierały na choroby układu krążenia - ale za to rzadziej na nowotwory (60% badanych). W przypadku osób żyjących w bogatych społeczeństwach, aż 75% badanych umierało na choroby nowotworowe. Osoby bogatsze mają 2,5 raza większą szansę na śmierć z powodu nowotworu.

Naukowcy tłumaczą, z czego wynika taki stan rzeczy

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak twierdzą badacze, wynika to z faktu, że ludzie mieszkający w krajach bogatszych mają lepszy dostęp do badań oraz profilaktyki. Co za tym idzie, choroby, które są niezwykle groźne w krajach mało rozwiniętych, w rejonach pierwszego świata są często wykrywane we wczesnym stadium i leczone. 

Dzisiaj grzeje: 1. Podczas spaceru w lesie mężczyzna zobaczył łamiący serce widok. Pies był przywiązany metolową linką do drzewa, umierał
2. Koniec świata nastąpi za 11 dni? Naukowcy twierdzą, że TYM razem Ziemia może eksplodować 

Spory wpływ na to ma również dieta. Osoby bogatsze mogą sobie pozwolić na więcej zdrowych pokarmów, więc rzadziej chorują na choroby układu krążenia. Przyczyny występowania chorób nowotworowych są jednak znacznie bardziej złożone, czego efekty widać w wynikach badań.

 

  1. Chore podwyżki za wywóz śmieci. Masz rodzinę? Zapłacisz dodatkowo 1728 złotych
  2. Panna młoda weszła do kościoła i nagle zapadła grobowa cisza. Pan młody prawie zemdlał ze wstydu, gdy zobaczył, co niesie na rękach
  3. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach. 8-letnia panna młoda zmarła podczas nocy poślubnej
  4. Rodzina królewska zawsze zabiera w podróż własną krew. Właśnie ujawniono dlaczego
  5. Ranna kobieta czekała na pomoc, zamiast tego została jeszcze bardziej skatowana. Dramat we wrocławskim szpitalu

Źródło: wPolityce

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News