Smutna wiadomość obiega media. Polska straciła wyjątkowo utalentowanego artystę, nowotwór pozbawił życia Janusza Szprota

Smutna wiadomość obiega media. Polska straciła wyjątkowo utalentowanego artystę, nowotwór pozbawił życia Janusza Szprota Źródło: pikio.pl

Nowotwór zabił wielkiego artystę. Na straszną chorobę, po wielomiesięcznej walce zmarł Janusz Szprot. Jego odejście jest wielką stratą dla polskiej muzyki, której artysta poświęcił całe swoje życie.

Nowotwór był przyczyną śmierci Janusza Szprota. Jeden z najważniejszych teoretyków jazzu i artystów powiązanych ze środowiskiem jazzmańskim zmarł dzisiaj, po wieloletniej walce z tą ciężką i śmiertelną chorobą. Artysta, wykładowca i przyjaciel muzyków miał 73 lata. To potworna strata dla całego świata polskiej muzyki. 

Nowotwór zabił Szprota. Nieodżałowana śmierć wielkiego artysty

Śmierć Janusza Szprota jest wielką stratą przede wszystkim dla świata polskiego jazzu. Przez lata swojej działalności zmarły dziś artysta był wybitnym teoretykiem, krytykiem, wykładowcą, a także redaktorem pism poświęconych swojej ukochanej muzyce. Pod jego okiem rozwijało się wielu wybitnych muzyków, a sam był nawet kierownikiem katedry jazzu na uniwersytecie w tureckim Bilkent. Oprócz tego sam komponował, aranżował i udzielał się w wielu jazz-bandach.

- 2 lipca 2019 zmarł w Ankarze po długiej walce z chorobą nowotworową Janusz Szprot – pianista, kompozytor, aranżer, muzykolog, pedagog, członek m.in. zespołów Gold Washboard, Royal Rag, Sami Swoi, Amalgamat, Blues Duo Sz-Sz (z Tomaszem Szukalskim), YoungHearts Band, wieloletni wykładowca Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Chodzieży i Puławach (szef artystyczny), założyciel i przez ponad dwie dekady kierownik katedry jazzu na Uniwersytecie Bilkent w Turcji, absolwent wydziału muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wybitny krytyk i teoretyk jazzu, współpracownik „Jazz Forum”, wcześniej również miesięcznika „Jazz”. Bratu Lechowi, żonie Annie i całej rodzinie składamy wyrazy współczucia.
Żegnaj, Janusz! - wspominali muzyka jego koledzy z Jazz Forum, w którym pisał.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ceniony także przez polityków

Mało kto o tym wie, ale Szprot za swoją działalność artystyczną został odznaczony także państwowym odznaczeniem przyznanym przez Ministra do Spraw Zagranicznych - Radosława Sikorskiego, który wręczył mężczyźnie medal Bene Merito za wielki wkład w polską kulturę.

- Cieszę się, że tu, w Ankarze, mamy takich ludzi, którzy w tak ważnym kraju, jakim jest Turcja, szerzą wiedzę o Polsce i sympatię dla Polski – mówił Sikorski odznaczając Szprota.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. NIE ŻYJE znana aktorka, miała 47 lat. Osierociła troje małych dzieci
  2. Żony Braci Golec to prawdziwe góralskie piękności. Nie uwierzycie, jak wyglądają ukochane słynnych braci
  3. Dowbor po kilku miesiącach odwiedziła rodzinę, której remontowała dom. Dramatyczny widok, prawie się popłakała
  4. Zbije Was z nóg, gdy poznacie prawdę o córce Korwin-Mikkego. To powala bardziej niż 44 lata młodsza żona polityka
  5. Przez 4 lata myślał, że wychowuje swoje dziecko. Wiemy, co dzieje się teraz z pierwszym mężem Marty Kaczyńskiej
  6. Nikt tego nie wiedział. Przyjaciółka Kotulanki ujawniła jej dramatyczne ostatnie chwile

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News