Apel do rodziców noworodków. Chodzi o niezbędną rzecz dla ich zdrowia

Apel do rodziców noworodków. Chodzi o niezbędną rzecz dla ich zdrowia Źródło: Unsplash Aditya Romansa

Organizacja apeluje o rozsądek do rodziców, by każdy noworodek rozwijał się prawidłowo. Neonatolodzy zwrócili się z zaleceniami, które powinni przestrzegać rodzice nowo narodzonych dzieci w obliczu rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa. Podkreślili szczególnie niepokojące zachowania, które mogą narazić wcześniaki na duże niebezpieczeństwo. Efekt przyniesie jedynie odpowiedzialne postępowanie.

W obecnej sytuacji każdy noworodek objęty jest jeszcze większą opieką niż zazwyczaj. Jednak podczas wyjątkowego stanu, w jakim znajduje się nasz kraj ze względu na pandemię wirusa SARS-CoV-2, niektórzy rodzice popełniają poważne błędy i przez to narażają zdrowie własnych dzieci. Dlatego neonatolodzy oraz działacze Fundacji "Koalicja dla wcześniaka" postanowili zaapelować o rozsądek.

W czasach pandemii koronawirusa każdy noworodek może być bardziej zagrożony. Dlatego rodzice powinni być w tym okresie szczególnie wyczuleni na bezpieczeństwo swoich nowo narodzonych dzieci. Lekarze jednak zwrócili uwagę na niepokojące zachowania. Pewne działania - chociaż mogą wynikać z dobrych intencji lub zwykłego strachu - mogą okazać się szkodliwe. W związku z tym neonatolodzy i działacze Fundacji "Koalicja dla wcześniaka" zdecydowali o wystosowaniu apelu do rodziców. Przypominają o tym, na co koniecznie powinni zwrócić uwagę, mając w domu noworodka.

Każdy noworodek powinien być objęty szczególną ochroną

Nie tylko podczas pandemii każdy noworodek narażony jest na wiele wirusów i innych niebezpieczeństw. Przez pierwsze miesiące życia dzieci dopiero nabierają odporności. Jednak w okresie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, niektórzy rodzice - bardzo prawdopodobne, że ze strachu - dokładają w czasie bardzo ważną decyzję. Dotyczy ona szczepienia swoich nowo narodzonych dzieci. Wywołało to niepokój wśród neonatologów, którzy postanowili zareagować na takie zachowanie razem z działaczami Fundacji "Koalicja dla wcześniaka".

Lekarze przypominają, że obecnie noworodek może zarazić się nie tylko SARS-CoV-2, ale wszelkimi innym, znanymi już wcześniej wirusami, na które ryzyko zachorowań w obecnym okresie również jest wysokie. Dlatego odkładanie szczepień na później w żaden sposób nie sprzyja zdrowemu rozwijaniu się dzieci, zwłaszcza wcześniaków. Działacze Fundacji "Koalicja dla wcześniaka" przygotowała też specjalne plakaty i ulotki, które mają przypominać o zapewnieniu bezbronnym dzieciom odpowiedniej opieki.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Wszystkie inne wirusy, które przekazywaliśmy sobie, wciąż są w powietrzu. Właśnie teraz wirus RS mocno rozprzestrzenia się. Wirus RS może powodować bardzo silne zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, wielotygodniowe pobyty w szpitalach, a dzisiaj, w dobie koronawirusa, nikt tego sobie nie życzy. Mamy potwierdzone informacje, że ośrodki immunizacyjne dokonują starań, żeby było mało osób oczekujących na immunizację wcześniaków - powiedziała Elżbieta Brzozowska.

Dzisiaj grzeje: 1. Ministerstwo Zdrowia właśnie podało najnowsze informacje. Liczba chorych na koronawirusa rośnie w błyskawicznym tempie

2. Koronawirus na włosach? Jak często myć głowę w czasie epidemii? Lekarz odpowiada

Warto też pamiętać, że jeśli w naszych domach znajduje się noworodek, powinniśmy zwrócić jeszcze większą uwagę na dbałość o higienę. W takim przypadku dezynfekcja dłoni oraz ograniczenie kontaktów towarzyskich do minimum są niezbędnymi działaniami, chroniącymi dzieci.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Z bronią w ręku ukradli 100 tys. maseczek. Przez koronawirusa dochodzi do strasznych wydarzeń
  2. Jerzy Brzęczek nie poprowadzi Polski na Euro? Zaskakujące słowa prezesa PZPN
  3. Smutek w rodzinie Grażyny Torbickiej. Nieprawdopodobne doniesienia mediów
  4. Ile potrwa epidemia koronawirusa w Polsce? Gowin zdradził najgorszy scenariusz, porażająca wizja
  5. Niewiarygodne wiadomości z Wuhan. Sytuacja, jakiej nie było od początku epidemii
  6. Decyzja rządu z ostatniej chwili: handel w niedzielę zostanie częściowo przywrócony

źródło: RMF FM

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News