Nowoczesna Ryszarda Petru oraz lewicowa formacja Razem znalazły się w niemałych tarapatach. Wszystko za sprawą ostatniej uchwały Państwowej Komisji Wyborczej, która nie uznała sprawozdań finansowych obydwu partii. To oznacza, że mogą one stracić 75% dotacji jakie uzyskały po wyborach. 

Mimo, że od wyborów parlamentarnych minął już prawie rok, to Państwowa Komisja Wyborcza dopiero teraz uporała się ze sprawozdaniami finansowymi partii biorących udział w wyborach.

Właśnie podano do informacji, że odrzucono sprawozdania dwóch opozycyjnych formacji – Nowoczesnej Ryszarda Petru i lewicowej partii Razem.

Głównym powodem odrzucenia sprawozdania Nowoczesnej jest to, że część środków  (ok. 2 mln złotych) przelano bezpośrednio z konta partii na konto komitetu wyborczego, co jest niezgodne z kodeksem wyborczym. Podobnie rzecz ma się w przypadku Razem, z tą różnicą, że kwota jest o wiele mniejsza tj. 10 tys. złotych.

Partia Petru starała się odpierać zarzuty i jak czytamy w przytoczonym w uchwale cytacie z rzecznika Nowoczesnej, wszystko to przez „nieszczęśliwy zbieg okoliczności oraz zmęczenie i działania pod wpływem stresu przez osobę dokonującą elektronicznego przelewu środków”.

Partie mogą się odwołać od uchwały PKW, jednak jeśli to nie pomoże to obydwie mogą stracić 75% dotacji jakie uzyskały po wyborach. W przypadku Nowoczesnej jest to ok. 6 milionów złotych.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh

...

Zobacz również