Warszawskie Forum Samorządowe apeluje o nowoczesną metropolię

Warszawskie Forum Samorządowe oraz Magdalena Zdyra, przewodnicząca Federacji Młodych Socjaldemokratów w Warszawie, wystosowali wspólne oświadczenie do Radnych Miasta Stołecznego Warszawa, w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego dla Śródmieścia południowego.

„Jesteśmy grupą aktywistów miejskich zrzeszającą osoby o poglądach progresywanych i lewicowych. Zależy nam na przyszłości naszego miasta i jego mieszkańców. Dlatego nie chcemy i nie będziemy stać z boku głośnej dyskusji dotyczącej uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego dla Śródmieścia południowego.

Rozumiemy, że sposób kształtowania ścisłego centrum Warszawy budzi emocje mieszkańców, mediów i miejskich aktywistów. Nie rozumiemy jednak i nie godzimy się na sytuację, w której zrozumiała dyskusja nad przyszłością naszego miasta przyjmuje charakter pyskówki, w której liczy się nie tyle siły argumentów, a argumenty siły, polegające na zakłócaniu posiedzeń Rady Warszawy i jej komisji.

Tego rodzaju „dyskusja” nie prowadzi do rozwiązania problemów, ale raczej je nawarstwia, budując miedzy jej uczestnikami mur, który uniemożliwia rzeczową wymianę argumentów.
Dlatego zdecydowanie odcinamy się od tak zwanych „aktywistów”, którzy uczynili z łamania prawa – nie tylko w tej sprawie zresztą – sposób na obecność w przestrzeni publicznej.

Warszawa – jak każda nowoczesna metropolia – musi mieć funkcjonalne centrum, które będzie miejscem pracy dziesiątek tysięcy mieszkańców miasta. To właśnie tu – w dobrze skomunikowanym i wyposażonym w miejską infrastrukturę centrum – powinny powstawać nowe wieżowce. Będzie to ze znacznie większą korzyścią dla wszystkich, niż tworzenie takich stref w innych miejscach, na wzór choćby Służewca przemysłowego, które stało się symbolem nieprzyjaznego dla mieszkańców i osób tam pracujących wiecznie zakorkowanego kawałka Warszawy.

Dlatego stanowczo opowiadamy się za przyjęciem planu zagospodarowania przestrzennego dla Śródmieścia południowego w kształcie zaproponowanych przez władze Warszawy. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu nasze miasta zyska śródmieście na miarę prawdziwej metropolii XXI wieku.”

Zobacz również