Jak informuje „Rzeczpospolita”, w Sejmie pojawiła się po raz kolejny inicjatywa, by znieść przepis karzący obywateli za znieważanie prezydenta. 

Inicjatywa mająca doprowadzić do zniesienia art. 135 § 2 kodeksu karnego („kto publicznie znieważa prezydenta RP, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech”) oraz art. 226 § 3 („kto publicznie znieważa lub poniża konstytucyjny organ RP, podlega karze pozbawienia wolności do lat dwóch”) pojawia się bardzo często podczas każdej kadencji Sejmu.

Najczęściej propozycje likwidacji kar za znieważanie głowy państwa pojawiają się przy okazji głośnych spraw medialnych jak na przykład ta z 2007 roku gdy organy ścigania z niemal całej Polski zostały zmobilizowane do odnalezienia bezdomnego alkoholika, który pod wpływem alkoholu miał znieważyć urzędującego wówczas prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Również podczas kadencji poprzedniego i aktualnego prezydenta dochodziło do takich sytuacji. W przypadku Bronisława Komorowskiego, policja aresztowała właściciela strony antykomor.pl (na której znajdowała się m.in. gra polegająca na strzelaniu do prezydenta) a w przypadku Andrzeja Dudy licealistę, który udostępnił na Facebooku filmik naśmiewający się z głowy państwa (nagranie zostało zedytowane sprawiając wrażenie, że prezydent Duda był pijany).

Tym razem z tą inicjatywą wyszła formacja Ryszarda Petru, według której obecne przepisy zamiast bronić, narażają głowę państwa na „śmieszność”.

Jak poinformowali z kolei dziennikarze „Rzeczpospolitej”, inicjatywa ma szanse na powodzenie ponieważ obóz rządzący i prezydent nie mówią „nie”.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: rzeczpospolita