Nowe sterowniki popularnej karty graficznej szpiegują użytkownika

Nowe sterowniki popularnej karty graficznej szpiegują użytkownika

Nowe sterowniki do kart graficznych popularnego producenta będą śledzić działania użytkowników. Wszystko przez to, że instalują oprogramowanie telemetryczne.

Jedna z największych firm na świecie, produkujących karty graficzne do komputerów, Nvidia zamieściła w najnowszej wersji sterowników do oprogramowania Nvidia GeForce Experience oprogramowanie do telemetrii. Jego zadaniem jest zapisywanie aktywności użytkownika i przesyłanie tych informacji na zewnątrz. Zastanawiające jest to, że na liście aktualizacji nie ma o tym wzmianki.

Nie ma pewności co do typu danych zbieranych przez oprogramowanie, natomiast z pewnością nie są to informacje na temat błędów sterownika. Te są raportowane automatycznie przez narzędzie "Raportowanie Błędów".

Problem z oprogramowaniem telemetrycznym polega na tym, że za jego pomocą można na przykład przechwycić zawartość ekranu. W ten sposób można podejrzeć hasła, bądź inne dane osobiste. Obecnie firma nie wydała orzeczenia, co do typu zbieranych danych. Natomiast niewątpliwie poda te informacje inaczej całą sprawą zainteresuje się GIODO i UOKiK.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :
wk
Następny artykuł