Już wkrótce w życie wejdzie nowe prawo, które zniszczy Wam życie na kilka dni. Zostaniecie bowiem zasypani niewiarygodną wręcz ilością spamu w każdej możliwej formie.

Każdy, kto chociaż raz robił zakupy przez internet, ubezpieczał się, czy też rozpoczynał współpracę z dowolną siecią komórkową, musiał przekazać firmie serię informacji na swój temat. Oprócz imienia, nazwiska i adresu e-mail, często był to także numer telefonu, czy pesel. Nowe prawo, które z inicjatywy polityków unijnych wchodzi właśnie w życie, pozwoli wreszcie dowiedzieć się, co dokładnie dzieje się z naszymi danymi oraz umożliwi zażądanie ich usunięcia z baz. Ma to jednak także swoje wady.

RODO jest najnowszym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych. Znacząco utrudni ono życie przedsiębiorcom, którzy będą musieli rozesłać tysiące maili i wykonać tyle samo telefonów, aby nie płacić gigantycznych kar. Dla zwykłych obywateli będzie to jednak zdecydowanie pozytywna reforma. Każdy bowiem dowie się jakie firmy posiadają jego dane oraz będzie mógł zażądać usunięcia ich z baz. Już teraz jest to teoretycznie możliwe, jednak naprawdę trudne.

Znaczącą wadą nowego prawa będzie jednak ogromna fala telefonów i wiadomości, która zaleje nas tuż po wejściu w życie przepisów. Każda firma, której kiedyś zdradziło się chociaż najmniejszą informację o sobie, będzie musiała teraz przyznać to, kontaktując się z klientem. W perspektywie długoterminowej nowe prawo jest jednak raczej pozytywną reformą.

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz również