Nowe prawo wchodzi w życie! Chodzi o nasze pieniądze

Nowe prawo wchodzi w życie! Chodzi o nasze pieniądze

Nowe prawo weszło w życie! Zmiany zaczęły funkcjonować w poniedziałek 9 lipca bieżącego roku. Chodzi o nasze pieniądze - zmiana dotyka takich tematów jak przedawnienie długu oraz tego, jak szybko może wpaść do nas komornik!

Nowelizację kodeksu cywilnego oraz kodeksu postępowania cywilnego zaproponowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Już w styczniu rząd proponowane zmiany zaakceptował. 13 kwietnia Sejm uchwalił nowelizacje, a także ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych. Już niecały miesiąc później ustawę poparł Senat, nie wprowadzając do niej żadnych poprawek. Podpisana 28 maja przez prezydenta nowelizacja weszła w życie na początku lipca. Jakich zmian spodziewać się mogą osoby zadłużone w naszym kraju?

Szybsze przedawnienie długu. Termin został skrócony

Termin przedawnienia roszczenia został skrócony o 4 lata - z 10 do zaledwie 6 lat. To główne założenie nowelizacji, jednak nie jedyne warte uwagi. W przypadku roszczeń dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej lub świadczeń okresowych (jak czynsz i dzierżawa) termin przedawnienia nie uległ zmianie i w dalszym ciągu wynosi 3 lata. Wprowadzono za to ogólną modyfikację sposobu liczenia terminu przedawnienia. Termin liczy się do ostatniego dnia roku kalendarzowego. - Rozwiązanie będzie stanowić ułatwienie dla samych wierzycieli, którzy nie będą musieli dokonywać szczegółowych obliczeń - tłumaczy zmianę Ministerstwo Sprawiedliwości. Nowelizacja ma wzmocnić prawa konsumentów. Ułatwiono także obronę tym, których majątek miał zostać przejęty przez komornika. Kwota, którą komornik chciałby przejąć bezpośrednio przez bank drogą elektroniczną, nie trafi na konto urzędu skarbowego wcześniej niż po upływie siedmiu dni. To ułatwi dłużnikowi walkę o swoje prawa i umożliwi mu wyjaśnienie sprawy. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Afera wokół Morawieckiego! Poszło o jeden podpis
  2. Jarosław Kaczyński pod ostrzałem. Oskarżają go o FAŁSZOWANIE historii
  3. Zapomnijcie o wolnym internecie! Rząd PiS odetnie wam od niego dostęp
  4. O tym Polaku mówi cały świat! Bohatersko uratował niezwykłe zwierzę
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News