Nowelizacja Kodeksu Pracy, która zostanie niebawem uchwalona pozwoli pracodawcom zwalniać pracowników bez podania przyczyny – przekonują radcy prawni zajmujący się prawem pracy.

Chodzi o nowelizację przepisów Kodeksu Pracy, które mają w teorii zlikwidować utrudnienia związane z przedłużaniem umów o pracę na czas określony w nieskończoność. Po wejściu nowych przepisów w życie pracodawca będzie zmuszony zatrudnić pracownika na stałej umowie po 33 miesiącach zatrudnienia na czas określony.

Problem polega na tym, że w nowelizacji nie ma żadnego przepisu, który wymagałby wskazania przez pracodawcę przyczyny rozwiązania umowy przed określonym czasem.

W praktyce – jak przekonują radcy prawni – oznacza to, że pracodawca będzie mógł zwolnić pracownika bez podania przyczyny a sądy nie będą, tak jak dotychczas, zajmować się z urzędu badaniem takich przypadków.

Według specjalistów prawa pracy nowelizacja, która niebawem zostanie uchwalona narusza konstytucyjne gwarancje oraz dyrektywy unijne zapewniające równe traktowanie w zatrudnieniu.

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh, źródło: Puls Biznesu

...

Zobacz również