NOWE limity jazdy po alkoholu! Ogromne zmiany w polskich przepisach

NOWE limity jazdy po alkoholu!  Ogromne zmiany w polskich przepisach Źródło:

Czas przygotować się na zmiany w jednym z najważniejszych przepisów drogowych. Za jego złamanie można bowiem nie tylko stracić prawo jazdy, ale i wylądować w więzieniu. W polskim systemie prawnym czeka nas prawdziwa rewolucja dotycząca jazdy po alkoholu.

Pomysł na wprowadzenie nowych limitów nie wyszedł od Prawa i Sprawiedliwości ani żadnej innej polskiej partii. Nad zmianami pracują unijni parlamentarzyści, jednak Polska jest zobowiązana je wprowadzić, a przepisy będą miały taką samą moc prawną, jak gdyby znalazły się w zwykłej ustawie.

Kogo dotkną zmiany?

Dwie bardzo duże grupy. Mowa tutaj o kierowcach zawodowych takich jak taksówkarze, kierowcy autobusów czy ciężarówek oraz o osobach młodszych. Dodajmy jednak, że nie wiekiem, a stażem. Zmiany obejmą tych, którzy prawo jazdy mają od mniej niż 2 lat.

Jak będą wyglądać?

Nowe zasady miałyby kopiować rozwiązania wykorzystane już wcześniej w Niemczech. Co to oznacza w praktyce? Wyżej wymienione grupy będą ponosić odpowiedzialność za... absolutnie każdą ilość alkoholu we krwi. Oznacza to, że nawet pół kieliszka wina do obiadu może skończyć się wysokim mandatem.

Jakie będą kary?

O ile limity są już znane, to na dokładną wysokość kar za ich złamanie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Można się spodziewać, że państwa członkowskie UE dostaną w tej kwestii sporą swobodę.
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News