To, co dzieje się w polskim prawie przechodzi wszelkie granice. Od połowy listopada już nie tylko policja będzie mogła zabrać nam dowód rejestracyjny!

W połowie listopada znowelizowano przepisy w sprawie kontroli pojazdów. Rozszerzono wówczas kompetencje Straży Granicznej, która od teraz będzie także upoważniona do tego, aby zabrać kierowcy dowód rejestracyjny samochodu.

Policja nie będzie już potrzebna

Jeszcze do połowy listopada br. jeśli podczas rutynowej kontroli przez Straż Graniczną został zatrzymany pojazd, który stanowi zagrożenie na drodze, funkcjonariusze mieli związane ręce. Żeby móc zabrać dokumenty, należało wówczas wezwać policję, aby rozstrzygnęła problem i zabrała dowód. Według resortu spraw wewnętrznych, który wnioskował, aby zmienić powyższe przepisy, wiązało się to z niepotrzebnym czekaniem i marnowało czas funkcjonariuszy obu służb.

ZOBACZ TAKŻE: Policja w euforii! Już za 2 tygodnie mordercze, nowe przepisy dla kierowców

– Nie zachodzi potrzeba, żeby w miejsce kontroli, którą prowadzi Straż Graniczna przyjeżdżał patrol ruchu drogowego, co wielokrotnie powodowało to, że został oderwany od zadań bieżących, jeżeli chodzi o policjantów ruchu drogowego – zwraca uwagę asp. sztab. Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

Jak odzyskać dokumenty?

Podobnie jak w przypadku policji, nowe przepisy regulują, że jeśli dokumenty zabierze Straż Graniczna, wówczas dokumenty przesyłane są do starostwa powiatowego. Kierowca zobowiązany będzie także do naprawy pojazdu i badania technicznego, aby dopuścić pojazd z powrotem do ruchu drogowego.

Nasze kontrole na drogach to zadanie związane z przeciwdziałaniem nielegalnej imigracji. Mamy prawo do zatrzymania samochodu do kontroli i jeśli okaże się, że kierowca nie ma ważnego przeglądu, czy pojazd zagraża bezpieczeństwu, to straż graniczna będzie mogła taki dowód zatrzymać – tłumaczy ppor. Agnieszka Golias ze Straży Granicznej w rozmowie dla TVN.

ZOBACZ TAKŻE: SUPER! Nareszcie zmieniają się przepisy o obronie przed napastnikiem

Źródło: tvn24bis.pl

...

Zobacz również

Wiedziałeś, że oni też nie mają matury?!

8 zdumiewających faktów o współczesnych terrorystach