Lewicowa działaczka, Barbara Nowacka, odniosła się do tematu krwawych zamachów terrorystycznych, które w ostatnich dniach pochłonęły życie kilkudziesięciu osób. Za napaściami stoi Państwo Islamskie.

– Kolejny atak terrorystyczny. Tym razem w Pakistanie, w Lahore. Narracja prawicy, wkładającej do jednego worka islam, uchodźców, imigrantów i terror jak widać jest bez sensu. Dziś w Pakistanie zginęli też muzułmanie, głównie kobiety i dzieci – przekonuje.

– Trzeba wyraźnie rozdzielić terror od innych trudnych zjawisk społecznych współczesności. I zwalczać go. Same gesty solidarności, jakże ważne dla rodzin ofiar i dotkniętej dramatem społeczności, nie wystarczą – dodała.

Nowacka twierdzi, że terror oparty na fundamentalizmie religijnym można zwalczyć jedynie solidarnie, a wśród przyczyn wymienia m.in nierówności i ubóstwo.

– Jeśli chcemy chronić świat, cywilizację opartą na wolności, demokracji i prawach człowieka, należy zwalczyć terror oparty na fundamentalizmie religijnym. I dołożyć starań by zlikwidować jego przyczyny – w tym nierówności, wyzysk i ubóstwo, jakże ochoczo wykorzystywane do podsycania skrajności przez terrorystów. Solidarnie. Tak jak solidarnie współczujemy ofiarom. Bez względu na ich wiarę lub jej brak, kolor skóry, czy kraj w którym mieszkają i jego odległość od nas.

...

Zobacz również