Liderka Twojego Ruchu, Barbara Nowacka, w rozmowie z TVN24 stwierdziła, że elity Ruchu Narodowego cynicznie grają na najniższych instynktach polskiego społeczeństwa podsycając agresję do mniejszości etnicznych. Lewicowa polityk zarzuciła RN „puszczanie oka w stronę antysemityzmu”.

W programie „Piaskiem po oczach” zaproszeni goście tj. Krzysztof Bosak i Barbara Nowacka rozmawiali m.in. o ostatnim marszu ONR w Białymstoku z okazji rocznicy powstania organizacji. Wydarzenie wzbudziło wiele kontrowersji wśród przeciwników ONR, którzy zarzucają mu antysemityzm, rasizm i ksenofobię, a także z uwagi na list Uniwersytetu Białostockiego, który ostrzegł swoich zagranicznych studentów przed możliwa agresją ze strony uczestników marszu.

 – Cudzoziemcy nie czują się w Polsce bezpieczni. Parę dni temu pobito w Polsce obywatela Chile, bo przypominał napastnikom uchodźcę. Problemem jest podsycanie agresji w sposób przemyślany, np. puszczając oko w stronę antysemickich poglądów. To cyniczna gra na najniższych instynktach. Robią te elity Ruchu Narodowego – stwierdziła Nowacka.

Ze słowami Nowackiej nie zgodził się jednak obecny w studiu Krzysztof Bosak.

 –  Ależ dla mnie też obrzydliwe są rzeczy, o których na tzw. taśmach Kukiza mówił Paweł Kukiz. Takie insynuacje pod adresem Ruchu Narodowego są dość typowe. Wiązanie nas z działaniami przestępczymi jest jednak nieporozumieniem. Jeżeli ktoś uważa, że ma misję, by atakować innych, to nie można przypisywać takiego stanowiska ONR, Ruchowi Narodowemu czy Młodzieży Wszechpolskiej – przekonywał Bosak.

Prowadzący program nie dawał jednak za wygraną i dopytywał Bosaka o zeszyt szkoleniowy ONR, w którym można znaleźć takie hasła jak „Odliczajcie życia chwile, czeka was Chile” czy „Polska cała tylko biała”.

 – Pierwsze hasło nawiązuje do antykomunistycznej dyktatury Pinocheta. Ludzie odnoszą się do komunistów, którzy dławili Polskę przez 50 lat. To hasło to za mało, by nas oskarżać. Jeżeli to wszystko, co można na nas mieć, to moi koledzy robią dobrą robotę. Odnosząc się do drugiego hasła, Polska jest różna w niewielkim stopniu i to z punktu widzenia bezpieczeństwa jest naszą mocną stroną. Należy przyzwyczajać się, że Europie grożą kolejne zamachy – wyjaśniał Bosak.

 – ONR po prostu ukrywa własny interes polityczny. Sugerują pewne rzeczy, ale nie mówią ich wprost. Pokazuje to, że deprawują i niszczą umysły ludzi, którzy mają swoje obawy. Sączy się w nich jad, że dobrze będzie tylko w Polsce, jak będą tu tylko Bosakowie i Kowalscy. Społeczeństwo lepiej rozwija się, jeśli w ramach rozsądku i bezpieczeństwa, tworzy się różnorodność. Świadczą o tym różne badania socjologiczne – ripostowała Nowacka.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: piaskiem po oczach w tvn24

...

Zobacz również