Według nowej ustawy o konfiskacie rozszerzonej zaproponowanej  przez ministerstwo sprawiedliwości przestępcy będą musieli udowodnić legalność swojego majątku. Jeśli się im to nie uda to ich majątki będą konfiskowane, nawet bez wyroku sądu. 

Ze szczegółów ustawy o konfiskacie rozszerzonej, do których dotarli dziennikarze RMF24, wynika, że przestępcy będą musieli udowadniać legalność pochodzenia swoich majątków nie tylko w odniesieniu do majątku, do którego są podejrzenia ale całego majątku z ostatnich pięciu lat.

Co jednak najciekawsze, do konfiskaty majątku będzie mogło dojść nawet bez wyroku sądu. Wystarczy, że przed sądem zostanie udowodniona nielegalność zdobycia majątku. Nie pomoże nawet sytuacja gdy skazany uniknie w jakiś sposób wyroku tj. śmierć czy przedawnienie sprawy. Nielegalnie zdobyty dobytek tak czy inaczej zostanie skonfiskowany.

Także ci, którzy będą próbowali ukryć swój majątek przed konfiskatą nie będą mieli łatwo. W przypadku gdy majątku zdobytego nielegalnie nie będzie można odnaleźć to sąd nałoży na przestępce karę opiewającą na równowartość poszukiwanych środków.

Nowa ustawa Prawa i Sprawiedliwości obejmie również te osoby, które otrzymały pieniądze lub inny rodzaj majątku od przestępcy i nie będą w stanie udowodnić legalności ich pozyskania.

Ustawa o rozszerzonej konfiskacie autorstwa Prawa i Sprawiedliwości jest wzorowana na podobnych rozwiązaniach funkcjonujących w innych krajach europejskich.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: rmf24

...

Zobacz również