Chociaż nowelizacja ustawy o IPN wywołała ogromne kontrowersje, ostatecznie jej zapisy zostały wprowadzone w życie. Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął właśnie pierwszy pozew na ich podstawie. Czy to początek serii podobnych spraw?

Reduta Dobrego Imienia zdecydowała się złożyć oficjalny pozew przeciwko argentyńskiemu dziennikowi internetowemu Pagina12. Jeden z jego dziennikarzy opatrzył bowiem tekst o zbrodni w Jedwabnem… fotografią zamordowanych żołnierzy wyklętych.

Jak zadziała ustawa o IPN?

Autorem kontrowersyjnego artykułu był Federico Pavlovsky. Redaktor skorzystał ze zdjęcia zamordowanych 25 lutego 1950 roku, czyli już w okresie powojennym, działaczy polskiego podziemia niepodległościowego – Ildefonsa Żbikowskiego „Tygrysa”, Józefa Niskiego „Brzozy”, Henryka Niedziałkowskiego „Huraganu” i Władysława Bukowskiego „Zapory”.

ZOBACZ TAKŻE: Historyczna porażka TVP. Tak źle nie było jeszcze nigdy

– Połączenie tych dwóch wątków: informacji o zbrodni na Żydach w Jedwabnem w czasie okupacji niemieckiej oraz przedstawienie poległych żołnierzy podziemia niepodległościowego jest manipulacją, działaniem na szkodę narodu polskiego i naruszeniem dobrego imienia polskich żołnierzy. To celowe nadużycie, które ma potwierdzić i utwierdzić w czytelnikach polski antysemityzm – poinformowali na swej stronie internetowej przedstawiciele Reduty Dobrego Imienia.

Kontrowersyjny pozew

– Jest to pierwszy proces w którym korzystamy z nowego prawa, jakie wynika z nowelizacji ustawy o IPN. Ustawa, która wczoraj weszła w życie, uprawnia organizacje zajmujące się obroną dobrego imienia Polski, czyli takie jak Reduta Dobrego Imienia, do występowania w sprawach sądowych jako powód – powiedziała za to Mira Wszelaka, prezes Reduty.

ZOBACZ TAKŻE: Kukiz wpadł w szał. „Porażające jest FRAJERSTWO obywateli”

– Świadkowie wydarzeń nieuchronnie odchodzą. (…) Także my, jako organizacja, możemy wystąpić z pozwem sądowym przeciwko oszczerstwom historycznym. I tak właśnie zrobiliśmy w tym przypadku – dodała także działaczka.

Czy popierasz zapisy nowelizacji ustawy o IPN?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

Morawiecki gasi pożar benzyną? Internauci wyśmiewają starania premiera [MEMY]


Najbardziej kontrowersyjne fakty o współczesnym Izraelu