Nowa afera większa niż Amber Gold! O tym będziemy mówić następne 5 lat

Nowa afera większa niż Amber Gold! O tym będziemy mówić następne 5 lat Źródło: źródło: pixabay.com, flickr.com

Amber Gold to nie jedyna piramida finansowa, która oszukała Polaków. Tego typu przedsięwzięć było znacznie więcej w Polsce. Jak się okazuje, niektóre z nich działały jeszcze kilka tygodni temu. Komisja Nadzoru Finansowego właśnie wydała karę na jeden z podmiotów, który oszukał swoich klientów i okradł ich na miliony złotych. Żeby tego było mało, mógł liczyć na wsparcie państwa.

FinCrea Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych jeszcze do niedawna uważane było za podmiot pełnego zaufania. Przekazywane podmiotowi pieniądze miały być inwestowane w ziemię rolną czy grunty leśne. Inwestorzy byli mamieni wizją wybudowania luksusowego hotelu i domu spokojnej starości dla najbogatszych. Wizja niemalże jak z bajki, więc chętnych też było sporo. Nie każdy mógł jednak pozwolić sobie na inwestycje w ramach FinCrea. Żeby móc wejść w system, trzeba było wpłacić minimum 40 tys. euro. Klienci mieli wybór, w co chcą lokować swoje finanse. Dostępne były cztery fundusze: Inwestycje Selektywne, Inwestycje Rolne, Vivante i Lasy Polskie. O renomie FinCrea świadczył fakt, że certyfikaty funduszy podmiotu oferowały nawet banki należące do państwa - Alior Bank i Bank Ochrony Środowiska.

Narastająca afera

O tym, że z FinCrea dzieje się coś niedobrego, pierwsze informacje pojawiły się jesienią 2016 roku. Wówczas pojawiły się doniesienia, że fundusze utraciły płynność. Nikomu nie chciało się w to wierzyć. W końcu w fundusze zainwestowało ponad 2 tys. osób, które ulokowały na nich ponad 500 mln złotych. Niemożliwe, by nagle pieniądze wyparowały. Niestety, sygnały nie ucichły. Tej jesieni okazało się, że to koniec działalności lewego funduszu. Sprawą zajęła się Komisja Nadzoru Finansowego, która cofnęła FinCrea pozwolenie na działalność i nałożyła karę w wysokości 5 mln złotych. FinCrea miało nie sprawować należytej kontroli nad podmiotem, któremu powierzyło zarządzanie portfelem inwestycyjnym zawierającym cztery fundusze.

Utopione pieniądze

Teraz przez trzy miesiące FinCrea ma czas na oddanie funduszy innemu podmiotowi pod nadzór. Jeśli okaże się, że te nie zostaną przejęte, zgodnie z prawem nastąpi ich rozwiązanie. W ten sposób ponad 2 tys. inwestorów utraciło 500 mln złotych i najprawdopodobniej nigdy ich nie odzyska. Wygląda więc na to, że po Amber Gold czeka nas kolejna afera. źródło: money.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News