W pierwsze godziny dla Notre Dame zebrali 7 mln euro. Ty też możesz się dorzucić

W pierwsze godziny dla Notre Dame zebrali 7 mln euro. Ty też możesz się dorzucić Źródło: screen/YouTube/BBC News

Pożar Notre Dame wstrząsnął ludźmi na całym świecie. Rozpoczęła się zbiórka środków, które pozwolą odbudować średniowieczną świątynię. Każdy może wziąć w niej udział.

Katedra Notre Dame płonęła na oczach całego świata. Miliony ludzi za pośrednictwem mediów śledziło akcję straży pożarnej, która starała się ocalić perłę europejskiej kultury. Według oficjalnych informacji, większość dzieł sztuki udało się uratować. Nie da się jednak ukryć, że straty są olbrzymie.

Pożar, który wybuchł 15 kwietnia, zniszczył znaczną część gotyckiej świątyni. XIV-wieczny zabytek stracił swoją dawną świetność, a Paryżanie pogrążyli się w głębokim smutku. Na miejsce bardzo szybko przybył prezydent Francji Emmanuel Macron, który zapewnił, że Notre Dame zostanie odbudowana i w dalszym ciągu będzie najpiękniejszym symbolem Paryża.

Ruszyła zbiórka na odbudowę Notre Dame. W ciągu pierwszych godzin zebrano 7 mln euro

Na reakcję społeczeństwa nie trzeba było czekać. Francuska fundacja "Dziedzictwo" prowadzi oficjalną zbiórkę na odbudowę średniowiecznego zabytku. Zaangażowanie ludzi na całym świecie przeszło najśmielsze oczekiwania. W ciągu pierwszych godzinach zebrano aż 7 mln euro. 

Wiele majętnych osób zaoferowało wsparcie finansowe na odbudowę zniszczonej katedry Notre Dame. W akcję prowadzoną przez francuską fundację włączyć mogą się wszyscy i każda przekazana kwota jest bardzo cenna. "Dziedzictwo" nie pobiera żadnych opłat na administrowanie zbiórką. Całość zgromadzonych funduszy zostanie przeznaczona na odbudowę katedry.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Każdy może przyłączyć się do oficjalnej zbiórki na odbudowę symbolu Paryża

W zbiórce może wziąć udział każdy. Jednorazowej wpłaty na konto fundacji "Dziedzictwo" można dokonać za pośrednictwem strony internetowej www.fondation-patrimoine.org. Sugerowane kwoty to 5, 100, 200 i 500 Euro, jednak wielkość darowizny jest dowolna. Dla osób, które chcą bardziej zaangażować się w zbiórkę, przewidziano możliwość comiesięcznego wsparcia inicjatywy.

Fundacja "Dziedzictwo" zapewnia o bezpieczeństwie internetowych transakcji. Można również przekazać darowiznę w formie czeku na adres:

Fondation du patrimoine - Délégation Île-de-France
153 bis avenue Charles De Gaulle
92200 Neuilly-sur-Seine

Można mieć nadzieję, że symbol Paryża zostanie wkrótce odbudowany. Renowacja katedry pochłonie ogromne środki pieniężne, jednak w inicjatywę zaangażuje się zapewne wiele osób, którym nie są obojętne losy europejskiego dziedzictwa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przygotujcie chusteczki! Pies podszedł do kocicy i jej kociąt. To, co stało się po chwili, rozłoży was na łopatki!
  2. To była wielka TRAUMA Marty Kaczyńskiej. Tak obrzydliwego żartu się nie spodziewała
  3. "TVP tego nie wyemituje". Szydło wręcza nagrodę burmistrzowi, ale takiej reakcji polityka nie mogła przewidzieć
  4. Markle urodzi w Wielkanoc? Elżbieta II byłaby wniebowzięta z jednego powodu
  5. Kurdej-Szatan przed rolą życia ma wątpliwości. "Nie wiem, czy podołałabym temu"
  6. Kiedy egzamin ósmoklasisty 2019? Uczniów zjada stres

źródło: Radio Zet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News