Genialny profesor nie żyje. Przed śmiercią zrobił coś, co pomoże uratować Notre Dame

Genialny profesor nie żyje. Przed śmiercią zrobił coś, co pomoże uratować Notre Dame Źródło: Flickr/Pedro Szekely

Katedra Notre Dame została bardzo mocno zdewastowana przez niszczycielskie siły natury. Padły jednak zapowiedzi prób odbudowy tego wielkiego zabytku. Pomóc w tym ma technologia, która została opracowana przez nieżyjącego już profesora.

Katedra Notre Dame spłonęła niemal doszczętnie, a wydarzenie to położyło się głębokim cieniem nie tylko na Francji ale i całej Europie. Wiele osób rozpaczało, gdy zawalił się dach zabytku. Wydarzenie to jest ogromną tragedią nie tylko dla sztuki, Francji i całego chrześcijaństwa, ale także dla każdego, kto ma wykształcone poczucie piękna.

Tuż po tym, jak katedra spłonęła, pojawiły się głosy o konieczności jej odbudowy, do których dołączył się sam prezydent Francji. Jednakże nie tak łatwo będzie to zrobić. Brak jest szczegółowych planów, umożliwiających odtworzenie jej do pierwotnego stanu. Pojawiły się jednak głosy, że jeszcze nie wszystko stracone. Jednym z elementów, które mogą wnieść znaczny wkład w to przedsięwzięcie była mapa cyfrowa, sporządzona przez zmarłego już profesora Andrew Tallona w 2015 roku, na krótko przed jego śmiercią. Wykorzystał on raczkującą wtedy technikę skaningu laserowego.

Notre Dame zostanie odbudowana? Pomóc w tym mogą skany laserowe

Skaning laserowy to technika dość młoda, przede wszystkim wykorzystywana w pomiarach geodezyjnych. Dzięki niej możliwe jest sporządzanie map o bardzo dużej szczegółowości. Skaner laserowy, a więc urządzenie pomiarowe można zamieścić na samochodzie, pod samolotem, lub na statywie wewnątrz budynku. Skaner dokonuje pomiarów za pomocą wysyłanych wiązek lasera, wykonując wiele tysięcy pomiarów na sekundę. Efektem jest powstanie chmury punktów, która daje bardzo precyzyjny obraz 3D.

W 2015 roku takie pomiary wewnątrz katedry przeprowadził historyk architektury Andrew Tallon. Wyniki jego pomiarów mogą przyczynić się do przyspieszenia procesu jej odbudowania i znacznie większej dokładności w stosunku do pierwowzoru.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Chmura punktów, powstała w wyniku przeprowadzenia pomiarów skanerem laserowym jest o tyle ważna, że wiązki lasera rejestrują nawet tak drobne elementy jak pajęczyna, liście, a także każdą najdrobniejszą nierówność, pozwalając na precyzyjne określenie położenia każdego z punktów i ich odległości od ośrodka wykonującego pomiar. Pod pewnymi względami jego działanie przypomina mocno rozbudowany tachimetr.

Pożar Katedry Notre Dame w Paryżu wstrząsnął całym światem. Można jednak mówić o szczęściu, że zachowały się pewne dane, pozwalające na szczegółowe odtworzenie wnętrza tego legendarnego zabytku.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Marzena Rogalska z partnerem! Gwiazda TVP PIERWSZY raz pokazała ukochanego
  2. Czy to jest samolot, w którym zginęła Anna Jantar? Wyjątkowe wideo z wokalistką
  3. Nad Polskę nadciągają wichury i burze piaskowe. Najbliższe dni najlepiej spędzić w domu
  4. Nagły zwrot w sprawie Tomasza Komendy. Zajmie się nim Sąd Najwyższy
  5. Wystawne chrzciny u Martyniuków. Żona Daniela zadziwiła wyglądem (Zdjęcia)
  6. Tego dnia dzieci pierwszy raz przystąpiły do Komunii Świętej. Chwilę później już nie żyły, niewyobrażalny horror

źródło: Interia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News