O tym nie wiedzieli nawet Francuzi! Niesamowita informacja o iglicy katedry Notre Dame

O tym nie wiedzieli nawet Francuzi! Niesamowita informacja o iglicy katedry Notre Dame Źródło: Screenshot z youtube.com/Gazeta.pl

Notre Dame to katedra, o której od wczoraj mówią dosłownie wszyscy. Ogromny pożar, w którego wyniku runęła część iglicy, a także dachu, spowodował, że miejsce to zostanie zamknięte, a przez najbliższe kilka lat trwał tam będzie gruntowny remont. Chociaż budowla jest znana na całym świecie, to skrywa kilka tajemnic, o których nie zdaje sobie sprawy nawet większość Francuzów.

Notre Dame to jeden z największych i najbardziej popularnych zabytków architektonicznych, które znajdują się we Francji. Paryż słynie z katedry, która stała się inspiracją dla Victora Hugo, który w 1831 roku napisał słynną powieść "Dzwonnik z Notre Dame".

Notre Dame skrywa tajemnice

Mało kto o tym wie, ale iglica, która w wyniku pożaru runęła na ziemię, wewnątrz zawierała relikwie. O obecności tych przedmiotów wiedzą jedynie prawdziwi znawcy tematu. Cała sprawa została nagłośniona, gdy część konstrukcji uległa zniszczeniu. Relikwie to fragmenty ciał patronów Paryża, które stanowią ważną część kultu lokalnej, katolickiej społeczności.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ciekawa historia związana jest także z dzwonami katedry. Niegdyś miała ona ich aż dwadzieścia. Jednak nastały czasy rewolucji francuskiej, gdy wartości katolickie przestały mieć jakiekolwiek znaczenie. Wtedy też zdecydowano, że niektóre elementy mogą bardziej przysłużyć się Francji. Postanowiono więc w XVIII w. przetopić je na broń, w tym między innymi na armaty. Zdjęto więc dzwony i poddano je obróbce. Pozostawiono tylko jeden z nich, który można podziwia do dziś.

Katedra została wybudowana na ruinach poprzedniego miasta, które niegdyś stało tam, gdzie dzisiaj Paryż. W miejscu więc, gdzie dzisiaj oddaje się cześć Jahwe niegdyś cześć oddawano... Jowiszowi. Potwierdzono to, gdy archeolodzy postanowili przebadać grunty pod katedrą w latach 70-tych. Byli zdziwieni, gdy ich oczom ukazały się fragmenty średniowiecznych przedmiotów związanych z kultem wspominanego "bożka".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przygotujcie chusteczki! Pies podszedł do kocicy i jej kociąt. To, co stało się po chwili, rozłoży was na łopatki!
  2. To była wielka TRAUMA Marty Kaczyńskiej. Tak obrzydliwego żartu się nie spodziewała
  3. Paździoch z Kiepskich w lateksowym stroju i z pejczem domaga się współżycia. Szalone sceny w serialu [ZDJĘCIA]
  4. Dziecko Meghan dało o sobie znać! Są zdjęcia
  5. Dramat Małgorzaty Rozenek. Nie wie, co zrobić ze święconką
  6. Płonie kolejny kościół. Tym razem w Polsce

Źródło: Nauka Rocks

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News