Darczyńcy deklarowali miliony na odbudowę Notre Dame. Zaledwie 9% z nich dotrzymało słowa

Darczyńcy deklarowali miliony na odbudowę Notre Dame. Zaledwie 9% z nich dotrzymało słowa Źródło: Wikipedia.org/GodefroyParis

Notre Dame przez wieki zachwycało swoim pięknem. Jednak przez pożar, który miał miejsce kilka miesięcy temu, duża część katedry została zniszczona. Praktycznie od razu pojawiły się deklaracje odnośnie do datków na rzecz odbudowy zabytku. Jednak rzeczywistość zweryfikowała ludzkie słowa.

Notre Dame znane jest na całym świecie, a w czasie dramatycznego pożaru, do którego doszło w kwietniu, o katedrze mówili wszyscy. Na szczęście płomienie nie strawiły całej budowli, ale i tak wymaga ona teraz całego ogromu pracy przy odbudowie i renowacji. Potrzebne są także środki finansowe na realizację tych prac.

Wiele osób oraz firm zgłosiło swoją chęć do przekazania darowizn na ten szczytny cel, jednak ostatecznie okazały się one, o wiele mniejsze niż początkowo zakładano. Na ten moment wyniosły jedynie 9% początkowej kwoty.

Katedra Notre Dame pozostawiona na lodzie? Darczyńcy zawiedli

Oczywiście nie oznacza to, że nie wpływają żadne pieniądze, ale niestety jest ich znacznie mniej, niż na początku przewidywano. Zbiórką środków zajmuje się państwo i cztery organizacje – Fundacja Francji, Fundacja dziedzictwa, Fundacja Notre-Dame i Centrum Zabytków Narodowych. Wedle początkowych obietnic kwota, jaką miały otrzymać to aż 850 milionów euro, ale jak na razie wpłynęło jedynie 80 milionów.

Oczywiście to wciąż gigantyczna suma pieniędzy, ale w rzeczywistości jest to kropla w morzu potrzeb, jakie ma teraz katedra. Jest to spowodowane między innymi tym, że niektóre firmy oraz osoby prywatne, które obiecały przekazać naprawdę duże sumy pieniędzy ostatecznie zdecydowały się przelewać je stopniowo w zależności od aktualnych potrzeb.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Prace renowacyjne potrwają dużo dłużej, niż przypuszczano

Oznacza to, że kolejne pieniądze mogą pojawić się w dowolnym momencie wybranym przez darczyńców. Inni natomiast w ogóle wycofali się ze swojego wsparcia, widząc, że inni deklarują tak wielkie sumy.

Niestety takie podejście może znacząco wydłużyć prace renowacyjne oraz odbudowę, która i tak jest bardzo trudnym i czasochłonnym przedsięwzięciem. Bądź co bądź miejmy nadzieję, że Katedrę Notre Dame uda się jak najszybciej odbudować, a także ponownie otworzyć, ponieważ stanowi prawdziwy zabytek kultury zarówno Francji, jak i dla całej Europy.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Tragedia w życiu Braci Golców. Najbliższą osobę braci czeka ciężka operacja
  2. Operacje plastyczne Justyny Steczkowskiej! Fani nie mają wątpliwości: "Nos, pośladki, wycięte żebra". Znamy CAŁĄ PRAWDĘ!
  3. Córka Katarzyny Dowbor jest śliczna. Gwiazda urodziła ją po 40 roku życia
  4. Gdzie mieszka Paweł Domagała? Żona gwiazdora to córka słynnego aktora
  5. Wstydliwa wpadka Margaret na wizji TVP. Gwiazda nie wiedziała, że jest na żywo, widzów poderwało z foteli
  6. Upokarzające sceny z Pałacu nigdy miały nie dostać się do mediów. Teraz wyszło na jaw, Markle została zrugana przez Harry'ego?

źródło: TVP Info

Następny artykuł