Norweskie władze zdecydowały o tym, że każda kobieta ma prawo do aborcji bliźniaków. Przerwanie ciąży może odbyć się nawet wtedy, kiedy nie ma co do tego żadnych medycznych przeciwwskazań.

Norweskie Ministerstwo Zdrowia stwierdziło, że każda kobieta, która przebywa w Norwegii, bez względu na obywatelstwo, ma prawo do dokonania aborcji na bliźniakach. Ministerstwo zaznaczyło, że nie musi być nawet wskazania zdrowotnego do aborcji. Wystarczy chęć kobiety do posiadania jednego, a nie dwóch dzieci.

 – Wszystkie kobiety, niezależnie od tego czy są Norweżkami czy obcokrajowcami przebywającymi w Norwegii, mają takie samo prawo do aborcji i redukcji ciąży – oświadczyła Torunn Janbu z dyrektoriatu zdrowia.

Pomysłu ministerstwa nie popierają jednak lekarze. Mocno protestują przeciw nowemu prawu. Birgitte Heiberg Kahrs ze szpitala św. Olafa w Oslo twierdzi, że aborcja jednego z dwóch płodów może i tak grozić poronieniem i utraty drugiego.

 – Nie znaleźliśmy żadnej medycznej korzyści przemawiającej za tą decyzją. Naraża drugie dziecko w łonie matki i może prowadzić do poronienia – mówi Kahrs.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: rp.pl
pt

...

Zobacz również