Osoby homoseksualne będą mogły brać śluby w kościołach w Norwegii. Taką decyzję podjął najwyższy organ norweskiego Kościoła – Kirkemøtet.

W głosowaniu wzięło udział 115 osób. Przeciw wprowadzeniu ślubów dwóch osób tej samej płci było 32 głosujących. Ważną rolę w drodze do wprowadzenia homoseksualistów na ślubny kobierzec odegrali członkowie Otwartego Kościoła Ludowego. Jest to liberalna frakcja wchodząca w skład Kirkemøtet.

Decyzja podjęta na synodzie w Trondheim zakończyła trwającą 20 lat spór nad umożliwieniem homoseksualistom brania ślubów kościelnych. Zdaniem Garda Sandakera-Nilsena, szefa Otwartego Kościoła Ludowego, to wielkie zwycięstwo miłości.

„Teraz każdy będzie mógł wziąć ślub kościelny. Jest to wielki dzień dla mnie, Otwartego Kościoła Ludowego (red. ‒  Åpen folkekirke) i Kościoła Norwegii. Nareszcie możemy świętować miłość bez względu na to, kogo kochamy” – mówi Sandaker-Nilsen.

Nową liturgię poparła nie tylko większość Kirkemøtet, ale także wiele norweskich diecezji. Znaleźli się jednak duchowni, którzy nie są tak rozentuzjazmowani. Należy do nich przewodzący diecezji Adger, Jan Olav Olsen, który jest przeciw decyzji władz. Olsen jest też zdania, że głos należy oddać w ręce heteroseksualnych wyznawców, a dopiero ci zadecydują o ślubach homoseksualistów.

Ze stanowiskiem Olsena nie zgadza się Sandaker-Nilsen. Podkreśla, że małżeństwo to „święto między dwojgiem ludzi bez względu na płeć”.

„Otwarty Kościół Ludowy uważa, że małżeństwo jest zobowiązaniem i świętem między dwojgiem ludzi, bez znaczenia, czy mówimy o dwóch mężczyznach, kobietach, czy o kobiecie i mężczyźnie. Jesteśmy zdania, że należy stworzyć liturgię dla wszystkich par”.

Nowe ustalenia dotyczące ślubów w norweskim Kościele wejdą w życie najprawdopodobniej od początku przyszłego roku.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!


źródło: mojanorwegia.pl
pt

Zobacz również