Norweskie urzędy odbierają z dnia na dzień otrzymują więcej wniosków dotyczących zmiany płci. Wszystko za sprawą nowego prawa, które obowiązuje w Norwegii od początku lipca.

Dzięki nowym regulacjom, Norwegowie mogą zmieniać swoją płeć bez konieczności poddawania się operacji. Prawo to weszło w życie 1 lipca i od tamtego momentu już 190 Norwegów wystąpiło o zmianę płci. By niej dokonać wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek, a urzędnik zmieni płeć w dokumentach interesanta.

Zanim ustawa ta weszła w życie, do zmiany statusu płci w dokumentach urzędowych potrzeba było operacji lub opinii lekarskiej.

Zdaniem Lisbeth Normann, z Ministerstwa Zdrowia, dzięki nowym regulacjom „Norwegia dołączyła do awangardy, jeśli chodzi o prawa człowieka”. Według niej, państwo miało dać swoim obywatelom możliwość „bycia tym, kim naprawdę się jest”.

„Liczba wniosków pokazuje, że prawo do łatwiejszej zmiany płci było od dawna oczekiwane i wiele osób chciało z takiej możliwości skorzystać. To dotyczy prawa do bycia tym, kim się jest. Norwegia wprowadzając to prawo dołączyła do awangardy jeśli chodzi o prawa człowieka” – mówi Normann.

Ingvild Endestada z organizacji FRI, która walczy z dyskryminowaniem osób, które nie mogą się odnaleźć w społeczeństwie ze względu na normy dotyczące seksualności, mówi, że nowe prawo jest przełomowe. Według aktywistki, niektórzy z wnioskodawców czekali na możliwość zmiany płci nawet całe swoje życie.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: rp.pl
pt

...

Zobacz również