Rosyjscy nacjonaliści z klubu motocyklistów „Nocne Wilki”, złożyli kwiaty w Katyniu na grobach polskich oficerów rozstrzelanych przez NKWD w kwietniu 1940 roku.

Rajd „Nocnych Wilków”, którzy chcą uczcić zwycięstwo ZSRR nad Niemcami w 1945 r. został zablokowany przez Polskę, która nie wydała pozwolenia na przejazd przez Polskę. Podobną decyzję ma wydać niemieckie MSW. „Nocne Wilki” zamierzają obejść zakazy i wjechać do Polski pojedynczo.

Rajd wzbudza mnóstwo kontrowersji, aczkolwiek motocykliści nie przejmują się zakazami. Dziś przed południem przyjechali do Lasu Katyńskiego w pobliżu Smoleńska i złożyli kwiaty oddając hołd polskim oficerom wymordowanym przez NKWD z rozkazu Józefa Stalina.

„Nocne Wilki” są mocno związani z tradycją rosyjską. Odwołują się również do czasów sowieckich, a podczas ich rajdów powiewają na wietrze flagi ZSRR. Deklarują jednak, że szanują Polaków i mają w Polsce wielu przyjaciół.

Rajd w celu upamiętnienia 70. rocznicy zwycięstwa ZSRR nad III Rzeszą przejedzie przez Mińsk, Wrocław, Brno, Bratysławę, Monachium, Pragę oraz Berlin.

źródło: wyborcza.pl

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.