Kiedy jest Noc Muzeów? Warto skorzystać z darmowych wystaw

Kiedy jest Noc Muzeów? Warto skorzystać z darmowych wystaw Źródło: pixabay.com/RyanMcGuire

Noc Muzeów 2019 - kiedy możemy nocą wybrać się na poszczególne wystawy? Ciekawa inicjatywa, choć organizowana również w Polsce, jest akcją międzynarodową. Czy to za sprawą jednej z organizacji pozarządowych mamy taką możliwość, czy to pomysł rządowy, które rozprzestrzenił się na cały świat? Takiej okazji nie można przegapić.

Noc Muzeów 2019 - kiedy i co to jest za inicjatywa?

Noc Muzeów 2019 to szesnasta edycja wydarzenia organizowanego przez wiele placówek w kraju, nie tylko tych muzealnych. Tematem przewodnim tegorocznej akcji w Polsce są wybory parlamentarne, w związku z obchodami trzydziestej rocznicy pierwszych wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku.

Datę Nocy Muzeów wyznaczono na 18 maja i weźmie w niej udział około 350 instytucji. To największa tego typu akcja w Polsce, której popularność rośnie z roku na rok od 2003 roku. Placówki biorące udział w wydarzeniu to miejsca związane między innymi ze sztuką, kulturą i historią. 

Noc Muzeów jest ściśle powiązana z Międzynarodowym Dniem Muzeów, który został wprowadzony w 1977 roku przez organizację działającą przy UNESCO. Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w Berlinie w 1997 roku, duże zainteresowanie przyczyniło się do tego, że akcja zaczęła rozpowszechniać się i powstawać w innych miastach, a potem państwach. Obecnie organizuje je ponad 140 miast tylko w samej Polsce.

 - Muzea są ważnym środkiem wymiany kulturalnej, wzbogacania kultur i rozwoju wzajemnego zrozumienia, współpracy i pokoju między narodami - to myśl przewodnia wszystkich muzealników.

Noc Muzeów - co warto zobaczyć. Czy akcja jest darmowa?

To jedyna taka noc, kiedy wystawy muzealne w całej Polsce w ramach akcji Nocy Muzeów są udostępniane za darmo lub za drobną opłatą. Podczas tej jednej nocy w roku można odwiedzić nie tylko muzea, ale również kina, galerie czy instytucje państwowe. Wydarzenie ma promować polską kulturę, tradycję i osiągnięcia naszych przodków.

Jeśli chcemy odwiedzić jakąś placówkę konkretnie w ten dzień, musimy przede wszystkich uzbroić się w cierpliwość, ponieważ odwiedzających w roku 2012 roku było ponad 200 tysięcy w czasie jednej nocy w całej Polsce.

 - Tegoroczna 16. Noc Muzeów w Warszawie zapowiada się bardzo atrakcyjnie. W sobotę, 18 maja zwiedzających zaprosi 260 placówek. Stałych bywalców Nocy Muzeów specjalnie nie trzeba zachęcać do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Mam nadzieję, że tak jak zawsze publiczność - mieszkańcy i turyści - także dopisze, a wrażenia z oglądanych atrakcji długo pozostaną w ich pamięci - zachęca prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

W stolicy będzie można zwiedzić między innymi: Muzeum Wódki, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Teatr Druga Strefa, a to jedynie kilka z kilkuset atrakcji.

  1. Roksana Węgiel zachwyciła całą Europę. Dzięki niej Polska zorganizuje tegoroczną Eurowizję Junior
  2. Kiedy Międzynarodowy Dzień Muzeów? Wiąże się z Nocą Muzeów
  3. Syn Katarzyny Nosowskiej ma już swoje lata. Pójdzie w ślady matki?
  4. Kiedy i gdzie są juwenalia 2019? Przedstawiamy pełny harmonogram
  5. Na co zmarł Fryderyk Chopin? Jego historia była poruszająca
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News