No to odlecieli. Droga do niepodległości? Mieszko, Wojtyła i Kaczyński

No to odlecieli. Droga do niepodległości? Mieszko, Wojtyła i Kaczyński Źródło: Fot. pixabay.com

Przygotowania do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę idą pełną parą. Z okazji zbliżającego się wielkiego narodowego święta powstał portal 2018.pl, który m.in. przedstawia drogę naszego kraju do suwerenności. Ogromne kontrowersje wzbudziła lista ojców polskiej niepodległości.

W zestawieniu znaleźli się książę Polski Mieszko I, gen. Józef Haller, Józef Piłsudski, Stanisław Mikołajczyk i Jan Paweł II. O ile obecność wspomnianych ikon polskiej historii, fakt, że na liście znalazł się również prezydent Lech Kaczyński. Internauci zastanawiają się czym wyróżnił się były prezydent i dlaczego ktoś włączył go w poczet najwybitniejszych przywódców i osobistości w historii Polski. ZOBACZ TAKŻE: Wałęsa WRACA do polityki! „Zrobię z Kaczyńskiego…”

Lech Kaczyński budzi kontrowersje

Tragicznie zmarły w katastrofie smoleńskiej prezydent reprezentuje dział "współczesność", który opisuje najnowsze dzieje Rzeczypospolitej. Sądząc po nazwie poprzedniej zakładki, opatrzonej fotografią św. Jana Pawła II ("XX wiek"), okres symbolizowany przez Kaczyńskiego to lata 2001-2017. Opozycja i jej zwolennicy na miejscu Kaczyńskiego woleliby zobaczyć Lecha Wałęsę, jednak wydaje się, że legenda "Solidarności" miała w XXI wieku zdecydowanie mniejszy wpływ na losy państwa niż prezydent Kaczyński. Trudno jednak nie przyznać racji sympatykom Wałęsy, gdy ci zarzucają twórcom strony, że jego nazwisko ani razu nie pojawia się w kontekście odzyskania pełnej suwerenności przez Polskę na początku lat 90. XX wieku.

ZOBACZ TAKŻE: OFICJALNIE: Będzie ostro jak w MMA. Wielkie starcie Kaczyński vs Wałęsa potwierdzone

"Nie wszystko można kupić"

Zdaniem wielu internautów umniejszona została także rola pierwszego premiera Tadeusza Mazowieckiego, który również został pominięty przez twórców strony. Zdaniem posłanki Agnieszki Pomaskiej, twórcy strony mają wybiórcze podejście do historii i bohaterów ojczyzny wybierają głównie w oparciu o opcję polityczną. - Niektórym się wydaje, że wszystko można kupić. Ale historii nawet za kasę spółki Skarbu Państwa nie kupicie. Ludzie Wam tego nie zapomną - stwierdziła posłanka PO. Najbardziej dostało się Państwowemu Zakładowi Ubezpieczeń, który jest jednym ze sponsorów witryny. Źródło: natemat.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News