Niszczycielski cyklon nad Europą! Uderzy w Polskę

Niszczycielski cyklon nad Europą! Uderzy w Polskę

Nad Europę nadciągnął niszczycielski cyklon Grisza. Powoduje on niezwykłe zawirowania pogodowe, ale także bardzo niebezpieczne zjawiska - bardzo silny wiatr i ogromne opady deszczu. Wpłynie też na nasze samopoczucie.

Cyklon Grisza przechodzi przede wszystkim nad Północną Europą. Jego skutki obejmują jednak także kraje Europy Zachodniej i Środkowej. Z powodu cyklonu wiatr w Polsce może w porywach osiągać ponad 100 km/h. Niż już teraz daje się we znaki Europie Zachodniej. W Szkocji wiatr osiąga w porywach 10 km/h. W Norwegii i Niemczech odpowiedni 130 i 120 km/h. Ta sytuacja nie zmieni się jeszcze przez dwa dni. W ciągu najbliższych 12 godzin spadnie w Polsce także bardzo dużo deszczu. Synoptycy przewidują, że może to być nawet 20-30 litrów na metr kwadratowy. Na północy i wschodzie kraju w niedzielę po raz pierwszy mogą pojawić się opady śniegu.

Wszyscy ucierpią

Najgorsze jest to, że cyklon wiąże się z bardzo niskim ciśnieniem. W jego centrum ciśnienie obecnie wynosi 974 hPa. Tymczasem w pobliżu Wysp Brytyjskich operuje obecnie Wyż Azorski. W samym środku wyżu ciśnienie wynosi nawet 1034 hPa. Oba te fronty atmosferyczne ścierają się ze sobą, powodując jeszcze większą prędkość wiatru. Efekty cyklonu w Polsce odczuwamy już teraz. W ciągu tej nocy ciśnienie w Polsce spadnie o ponad 20 hPa. Później, kiedy cyklon Grisza przemieści się w kierunku Rosji, do Polski napłynie wyżowy front atmosferyczny i znów ciśnienie w ciągu doby gwałtownie wzrośnie. Dwa najbliższe dni będą zatem dla nas ciężkim doświadczeniem poważnej huśtawki ciśnień. To może odbić się na samopoczuciu każdego. Źródło: tvnmeteo.tvn24.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News