Nikt tego nie zauważył. Duda zaliczył ogromną wpadkę podczas przemówienia

Nikt tego nie zauważył. Duda zaliczył ogromną wpadkę podczas przemówienia Źródło: Foto: pizabay

Przemówienie Andrzeja Dudy było jednym z głównych punktów programu uroczystości obchodzonych 11 listopada. W słowa Dudy wkradła się pewna wstydliwa pomyłka. Nikt jednak jej nie zauważył oprócz... byłego pracownika Bronisława Komorowskiego. Oburzony nie powstrzymał się od zgryźliwego komentarza.

W obchodach święta niepodległości 11 listopada udział wzięli m.in.: premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu, a także szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Podczas przemówienia przed Grobem Nieznanego Żołnierza prezydent Andrzej Duda mylnie zacytował wystąpienie drugiego premiera II Rzeczypospolitej i prezesa Rady Ministrów w latach 1918-1919 - Jędrzeja Moraczewskiego.

Ktoś powinien nie dostać premii

Były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. historii i dziedzictwa narodowego, prof. Tomasz Nałęcz wypowiedział się na ten temat:
- To niedopuszczalne, żeby w takim przemówieniu nie posprawdzać wszystkich cytatów i wszystkiego, co pada merytorycznie. - Zastanawiałem się, czy o tym wspomnieć, ale myślę, że ktoś tam w kancelarii powinien nie dostać premii - powiedział dla TOK FM. Mowa tutaj o słowach, które prezydent przypisał Moraczewskiemu. Chodzi o fragment Broszury Moraczewskiego z roku 1919. - Fragment z politycznej broszury Moraczewskiego z późnej wiosny roku 1919 wpisanej w ówczesny konflikt, bo Moraczewski był już w opozycji. Włożył w usta Moraczewskiemu, że to był ten entuzjazm z listopada roku 1918. Nie. Moraczewski pisał o entuzjazmie z 1918 roku, ale wypowiedział te słowa kiedy ten spór już był bardzo gorący - wyjaśnił Nałęcz.
 Zaznaczył jednak, że nie ma w tym żadnego niedopatrzenia prezydenta ponieważ, jak uważa: - Prezydent urzęduje, zajmuje się sprawami państwa, nie może iść przecież do biblioteki i sprawdzać cytatów. Od tego są dobrze uposażeni pracownicy prezydenta, żeby tego rodzaju potknięć w przemówieniu prezydenta nie było. Źródło: tok.fm
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News