NIK o KP pod rządami Komorowskiego: "Rzetelnie sprawowano nadzór nad budżetem"

NIK o KP pod rządami Komorowskiego: "Rzetelnie sprawowano nadzór nad budżetem"

Według najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli, budżet Kancelarii Prezydenta w ostatnich miesiącach urzędowania Bronisława Komorowskiego był pod "rzetelnym nadzorem i kontrolą". Ocena NIK wymija się więc z raportem otwarcia, który przygotował personel kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy.

NIK jak co roku opublikowało sprawozdanie dotyczące wykonania budżetu przeznaczonego na zeszły rok. Co ciekawe, w raporcie dotyczącym wydatkowania w 2015 NIK wykazała, że wbrew doniesieniom kancelarii prezydenta Dudy, szef kancelarii prezydenta Komorowskiego „rzetelnie sprawował nadzór i kontrolę nad wykonywaniem budżetu".

„Nie stwierdzono niecelowego lub niegospodarnego wydatkowania środków publicznych" - czytamy w raporcie NIK.

Ekipa urzędującego prezydenta wskazywała natomiast na zatrważające braki w budżecie KP. Według raportu otwarcia, 6 sierpnia 2015 roku, kiedy prezydent Duda obejmował urząd, plan finansowy dotyczący wynagrodzeń miał być wykorzystane już w 99,6%. Miało to być związane z ogromnymi nagrodami jakie wypłacano w ostatnich tygodniach urzędowania Komorowskiego, a także z ponownym zatrudnianiem pracujących w Kancelarii osób.

Według NIK, kancelaria Komorowskiego nie wydała 99,6% środków na wynagrodzenia, a 97,2% - ze 167 mln złotych wydała 163 mln. NIK wskazało także na to, że w 2015 roku zatrudniono 7 osób mniej względem 2014 roku.

NIK w swoim sprawozdaniu odniosła się tylko do finansów. Tym samym nie poruszyła tematu zgubionego systemu łączności CATEL czy sprawy obrazów, które zniknęły z Pałacu Prezydenckiego, na które uwagę zwróciła ekipa Dudy w raporcie otwarcia z listopada 2015 roku.

Do raportu NIK odniósł się były szef KP za rządów Komorowskiego, Jacek Michałowski. Jego zdaniem nie mogło być innej oceny NIK, a sam raport otwarcia "to była polityczna hucpa".

"Nie spodziewałem się innej oceny Izby, bo pracowaliśmy oszczędnie. Raport otwarcia to była polityczna hucpa" - mówi Michałowski.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji! źródło: rp.pl, wyborcza.pl, fakt24.pl pt Następny artykuł