Nigel Farage, przywódca eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa podał się do dymisji. Jak głosi oficjalna wersja, osiągnął już swój cel, czym była wygrana w referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. 

Jak oświadczył Farage, nigdy nie chciał być zawodowym politykiem, a był nim tylko po to, by doprowadzić do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W związku z wygranym referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za Brexitem, jego obecność w głównym nurcie polityki – jak przekonuje – jest zatem zbyteczna.

 – Dziękuję wszystkim moim zwolennikom w partii i poza nią. Jestem zadowolony z wyniku referendum. Walczyliśmy długo, by to osiągnąć – napisał Farage na jednym z portali społecznościowych żegnając się ze swoją posadą.

ZOBACZ TAKŻE – Brytyjczycy wściekli. Po Brexicie wzrosną podatki

Jak jednak zaznaczył, nie zrezygnuje z mandatu europosła, bo chce dalej nadzorować przebieg negocjacji pomiędzy UK i UE w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty europejskiej.

Pojawiają się jednak głosy, że w rzeczywistości powodem rezygnacji Farage’a z przywództwa w partii jest atmosfera jaka powstała po tym, gdy okazało się, że główne obietnice jakie złożył Brytyjczykom są zwykłym kłamstwem.

ZOBACZ TAKŻE – Brytyjscy eurosceptycy pod ostrzałem po Brexicie. Czołowa obietnica nie zostanie zrealizowana

Nigel Farage w wywiadzie udzielonym kilka godzin po ogłoszeniu oficjalnych wyników referendum oświadczył, że jedna z największych obietnic eurosceptyków nie zostanie spełniona. Była to obietnica wypisana m.in. na autobusach, które były częścią kampanii brytyjskich eurosceptyków. Chodzi o 350 mln funtów, które miały trafiać co tydzień na poczet służby zdrowia. Te pieniądze dotychczas były przekazywane Unii Europejskiej. Jak jednak oświadczył Farage, do spełnienia obietnicy nie dojdzie. Oświadczył też, że osoby głosujące za wyjściem z Unii na podstawie tej jednej obietnicy „popełniły błąd”.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: bbc / independent

...

Zobacz również