Nigdy nie zgadniesz, po co tak naprawdę są lustra w windach

Nigdy nie zgadniesz, po co tak naprawdę są lustra w windach Źródło: źródło: pxhere.com

Ich obecność w windach jest już niemal tak naturalna, jak śnieg w zimę. Wszyscy przyzwyczaili się do tego, że wchodząc do windy, spotkamy swoje odbicie. Windy w ten sposób konstruowane są od lat. Odpowiedzi na to, dlaczego tak się dzieje, jest kilka. Każda z nich zaskakuje.

Pierwsze windy z lustrami pojawiły się w Stanach Zjednoczonych po II Wojnie Światowej. Wówczas wyposażano w nie pnące się do góry wieżowce. Montaż luster w windach miał odwracać uwagę pasażerów od tego, że windy były powolne, a przejazd, który dziś trwa kilka chwil, wówczas potrafił dłużyć się nawet do kilku minut. Jadący tak powolną windą pasażerowie mieli czas, by zająć się układaniem swoich ubrań i fryzury i nie przejmowali się płynącym czasem.

Lekarstwo w lustrze

Po latach pojawiło się kolejne zastosowanie dla lustra w windzie. Okazało się, że osoby z klaustrofobią nie czują strachu, kiedy wsiadają do windy z lustrami. Ta wydaje się bowiem znacznie przestronniejsza i nie wzbudza takiego przerażenia. Co więcej, udowodniono, że osobom niepełnosprawnym, które poruszają się na wózkach inwalidzkich, znacznie łatwiej manewrować w windach z lustrami.

Lustra przeciw przemocy

Najciekawsze chyba jest zastosowanie dla luster, które wynika z najnowszych badań. Okazuje się bowiem, że "lustro wewnętrzne może skutecznie odwracać uwagę i tym samym eliminować potencjalne szkody o charakterze chuligańskim". W jaki sposób lustro ma zapobiegać wandalizmowi? Okazuje się, że agresorzy są znacznie mniej chętni do siania zniszczenia, kiedy czują się obserwowani. Badania potwierdzają, że efekt ten można uzyskać nawet przez wrażenie, że patrzy na nas... własne odbicie. źródło: natemat.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News