Niezwykłe zjawisko w Polsce. Ogromne kule pojawiły się na brzegu (zdjęcia+video)

Niezwykłe zjawisko w Polsce. Ogromne kule pojawiły się na brzegu (zdjęcia+video) Źródło: źródło: blogspot.com, aolcdn.com

Tego w Polsce jeszcze nie było. W Krynicy Morskiej jedna z turystek dopatrzyła się bowiem przedziwnego zjawiska na plaży. Podczas spaceru, kobieta zauważyła masę idealnie okrągłych lodowych kul oblizywanych przez morskie fale.

Kobieta zauważyła niesamowite obiekty w płytkiej, zamarzniętej zatoczce na plaży. Postanowiła uwiecznić ten niespotykany dotąd widok. Jak na razie jest to pierwsza taka obserwacja w Polsce.

Kule, choć wyglądają jak dzieło ludzkich rąk, wcale nim nie są. Już kilka lat temu wytłumaczono w jaki sposób powstają. To nic innego jak działanie morskich fal na zamarznięte plaże. Woda napierając, a potem cofając się, toczy okrągłe "śnieżki" z lodu i zmarzniętego piasku. Dużo zależy też od temperatury i siły fal - im zimniej, a fale mocniej wgryzają się w ląd - tym kule większe.

źródło: tvnmeteo.tvn24.pl źródło: tvnmeteo.tvn24.pl źródło: tvnmeteo.tvn24.pl źródło: tvnmeteo.tvn24.pl

Chociaż lodowe kule w Polsce mogą wywołać zdumienie, dla reszty świata to nie pierwszyzna. Ich obecność notowana jest od dawna już w wielu częściach świata - od USA po mroźne akweny Syberii.

https://www.youtube.com/watch?v=5s3Rq0G6Kx8 https://www.youtube.com/watch?v=OW4nzFKZWKU https://www.youtube.com/watch?v=gcenQnJ6dG4 pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News