Niezwykłe narodziny w polskim zoo. Na świat przyszły białe lwy

Niezwykłe narodziny w polskim zoo. Na świat przyszły białe lwy Źródło: źródło: facebook.com/zoosafariborysew

Choć mogą wyglądać jak lwy-albinosy, to odrębny i zagrożony wyginięciem gatunek (Panthera leo krugeri). Na świecie jest ich tak mało, że każde narodziny kolejnych małych lwiątek są bardzo dobrą wiadomością.

Młode przyszły na świat w minioną niedzielę we wsi Borysew (woj. łódzkie) w tamtejszym Zoo Safari. Matką dwójki młodych jest lwica Azira. Matka maleństw jest bardzo zasłużona dla całego gatunku. Sama Azira urodziła już 12 młodych, które stanowią 12% całej populacji.

Na całym świecie jest bowiem tylko około stu białych lwów. Lwy te należą więc do puli gatunków zagrożonych rychłym wyginięciem. Powodem, przez który jest tak mało lwów białych, są masowe polowania na te zwierzęta. Od początku odkrycia gatunku, osobniki były rzadko spotykane, co tylko zwiększyło cenę za trofeum z lwa białego.

Wbrew pozorom, lwy białe to nie są lwy-albinosy jak mogą twierdzić niektórzy. Swoje nietypowe ubarwienie lwy zawdzięczają swoim rodzicom, którzy przekazują potomstwu gen recesywny. Od soboty nieliczni goście placówki w Borysewie mogą zobaczyć małe lwiątka.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:
źródło: wp.pl pt Następny artykuł