Uprowadził ją i skatował kijem nabitym gwoździami – sąd przyznał mu racje, cytując Biblię. Jak napisał w orzeczeniu „rozumie przemoc mężczyzny, ofiary zdrady, która go upokorzyła”. Takiego werdyktu ze strony sądu chyba nikt się nie spodziewał. W Lizbonie odbędzie się protest.

2 lata temu pewna zamężna Portugalka prowadząca romans z innym mężczyzną, postanowiła go zakończyć. Jej kochankowi się to jednak nie spodobało i zaczął szantażować ją, że jej mąż wszystkiego się dowie – toteż w końcu zrobił. Mąż rozwiódł się z żoną, lecz obaj mężczyźni byli żądni zemsty – w czerwcu 2015 uprowadzili ją, przetrzymywali i katowali. Były kochanek trzymał ją na ziemi, zaś były mąż okładał ją kijem nabitym gwoździami.

To jednak nie koniec tej dramatycznej historii. Były mąż kobiety w pierwszej instancji otrzymał wyrok na 15 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz 1500 euro grzywny. Prokuratura jednak żądała dużo wyższej kary zgłaszając się z tym do sądu apelacyjnego w Porto – on jednak odrzucił prośbę, w uzasadnieniu pisząc, że: W Biblii możemy przeczytać, że niewierna kobieta powinna być ukarana śmiercią. 

Portugalskie organizacje dla kobiet postanowiły działać. Nikt nie mógł uwierzyć w taką argumentację sądu. Ich zdaniem, odwoływanie się do Biblii „narusza podstawowe wartości państwa prawa” a takie orzeczenie portugalskiego sądu to nic innego, niż jawna zgoda na przemoc wobec kobiet. W ciągu jednego dnia zorganizowano internetową petycję, która zebrała dziesiątki tysięcy podpisów w ciągu kilkunastu godzin.

Prezydent umył ręce

O zabranie głosu w tej sprawie został poproszony nawet prezydent Portugalii  – Marcelo Rebelo de Sousa, lecz „umył od tego ręce” mówiąc jedynie, że musi przestrzegać trójpodziału władzy.

Na dzień dzisiejszy przewidziane zostały manifestacje kobiet w Lizbonie i kilku innych miejscowościach kraju. Przeciwnicy orzeczenia sądu uważają, iż odwoływanie się do Biblii „narusza podstawowe wartości państwa prawa”

Źródło: strajk.eu

...

Zobacz również

14 gorących partnerek piłkarzy, o których marzy każdy facet [ZDJĘCIA]

Kiedyś wzdychały do nich miliony Polaków... Jak wyglądają dziś?