Kuratorium oświaty z Warszawy ogłasza konkurs,który jest poświęcony działalności opozycjonistów z lat 70. i 80. Jednak bardzo zastanawiająca jest lista ludzi, o których będą pytani uczniowie szkół gimnazjalnych.

Nazwa konkursu brzmi dokładnie: „Znani i nieznani bohaterowie opozycji lat siedemdziesiątych oraz osiemdziesiątych”. Każdy uczeń z województwa mazowieckiego może wziąć w nim udział. Oprócz znajomości najnowszej historii naszego kraju, biorący udział w konkursie muszą poznać biografie konkretnych postaci historycznych. Oto ich lista: Andrzej Gwiazda, Lech Kaczyński Jan Józef Lipski, Antoni Macierewicz, Karol Modzelewski, Kornel Morawiecki, Jerzy Popiełuszko, Grzegorz Przemyk, Zbigniew Romaszewski, Anna Walentynowicz.

ZOBACZ TAKŻE: Legendarna opozycjonistka PRL uderza w PiS. „To jest bardzo złe!

Już na etapie rejonowym, czyli szczebel wyżej, można zobaczyć takie nazwiska jak: Adam Borowski, Zbigniew Bujak, Jacek Kaczmarski, Jan Olszewski, a także Czesław Sadłowski.

Poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka zauważa,że na liście brakuje kilku „wybitnych” Polaków. Wśród nich zwraca uwagę nazwisko Lecha Wałęsy – legendarnego przywódcy „Solidarności” i laureata pokojowej Nagrody Nobla oraz Tadeusza Mazowieckiego – pierwszego niekomunistycznego premiera po 1989 roku.

– Państwo PiS w natarciu. Obłęd! – tak komentuje na swoim profilu na Twitterze poseł PO.

screen twitter.com/ bbudka
Kuratorium jednak odpiera atak. Z tłumaczeń wynika, że taki, a nie inny dobór nazwisk może się kryć w założeniach stworzonego konkursu, przybliżającego gimnazjalistom ideę działalności opozycjonistów w PRL.

ZOBACZ TAKŻE: Kultowy program znika z TVP. „Bo ma… PRL-owskie korzenie”

Celem takiego ujęcia jest pokazanie uczniom i uczennicom, że bohaterami historii bywali nie tylko tacy opozycjoniści, o których do dziś możemy przeczytać na kartach podręczników historii, czy dowiedzieć się od nich z najpopularniejszych mediów – tak komentuje swoje zarządzenie kuratorium.

Pozostaje tylko pytanie, czy Lech Kaczyński oraz Antoni Macierewicz to tacy bohaterowie, o których nie można dowiedzieć się ze współczesnych mediów. Tutaj z pewnością pojawia się wiele wątpliwości. Zwłaszcza, że obaj oprócz działalności opozycyjnej w czasach PRL, sprawowali także ważne funkcje publiczne w III RP.

Na jaki temat Macierewicz napisał magisterkę? Zaskakujące! Tego nie wiedziałeś o byłym szefie MON

Tak upamiętnia się Smoleńsk - znane pomniki w Polsce i na świecie [ZDJĘCIA]

Zobacz również

Źródło: gazeta.pl

Zobacz również