Nietypowe miejsca na wakacje. Gdzie się wybrać, żeby odkryć coś nowego?

Nietypowe miejsca na wakacje. Gdzie się wybrać, żeby odkryć coś nowego? Źródło: pixabay.com/DzidekLasek

Nietypowe miejsca w Krakowie, Warszawie i Katowicach. Czy w dużych polskich miastach są wciąż mało uczęszczane zakątki, o których wiedzą tylko rodowici mieszkańcy? Każde z wyżej wymienionych miejsc ma swoją historię i warto się w nią zagłębić. Gdzie wybrać się na tegoroczne wakacje?

Nietypowe miejsca w Krakowie i Warszawie, które nie są oblegane przez turystów

Nietypowe miejsca w Krakowie i Warszawie - stolicach historycznej i obecnej. Wciąż są tam zakamarki, które świecą pustkami nawet w najgorętszym okresie sezonu wakacyjnego

Najczęściej turyści nie mają o nich zielonego pojęcia, a warte są odwiedzenia i zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Jednym z takich nietypowych zakątków są kolorowe schody na krakowskim Podgórzu. Na każdym ze schodków namalowany jest cytat, na przykład: człowiek nigdzie naprawdę nie był, póki nie wróci.

Legendarny jest także Zakrzówek, władze miasta zapowiedziały zaaranżowanie tam parku, który ma być w pełni przystosowany dla potrzeb mieszkańców i turystów. Przejrzysta woda jest idealnym miejscem do nurkowania, a w razie upałów można schronić się w cieniu drzew. To niesamowite miejsce jest dość oblegane, więc jeśli chcecie uniknąć tłumów, nie wybierajcie się tam latem. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę: schrony w Nowej Hucie, podziemia dawnego Kina Światowid, sekretne ogrody na tyłach UJ przy ul. Batorego, czy latarnie umarłych.

Gdzie wybrać się w Warszawie? To są dobre miejsca nie tylko na spacer, ale i nietypowe zwiedzanie oraz zagłębianie się w historię miasta. Jakie nieszablonowe punkty znajdują się na mapie Warszawy? Jednym z fenomenów stolicy są schody do nieba na Bielanach przy Klasztorze Ojców Kamedułów, ulicą robiącą wrażenie jest ulica Płatnicza, udajcie się tam w nocy, a zobaczycie pięknie świecące latarnie gazowe. Magicznym miejscem jest również antykwariat grochowski, można tam zniknąć na długie godziny.

Nietypowe miejsca na Śląsku. W Katowicach jest dużo ciekawych miejsc

Ciekawą destynacją podróży jest Śląsk, wciąż niedoceniany, a taki piękny. Gdzie warto się wybrać? Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście się na odwiedzenie tego terenu, to najwyższy czas, gwarantujemy, że się nie zawiedziecie.

Zamek Moszna, ten w Raciborzu, Sławikowie, czy Pszczynie - warte są uwagi i poświęcenia kilku godzin na ich zwiedzanie. To z czego słynie cały Śląsk, to oczywiście kopalnie i familoki, których nie trzeba długo szukać (osiedle Borsig i Kaufhaus).

Dla fanów wędrówek i biwakowania polecamy górę Birów, tam zaznacie spokoju i nacieszycie się pięknymi widokami. Jak już będziecie w okolicy, możecie wpaść na Pustynie Błędowską to największy w Polsce obszar piasków lotnych.

Nietypowe miejsca w Katowicach lub w pobliżu miasta to: Nikiszowiec, słynny Spodek, Szlak Zabytków Techniki, staw Janina, czy kąpielisko Hubertus.

Inne nietypowe miejsca na wakacje w Polsce

Ciekawymi miejscami w naszym kraju zajęliśmy się w innym artykule (podlinkować). Oto lista oryginalnych, wakacyjnych, i nie tylko, podróży, których nie zawarliśmy w poprzednim rankingu:

 • Mofeta w Jastrzębniku
 • Kaplica Czaszek w Czermnej
 • Anomalia grawitacyjna w Karpaczu
 • Kościół Wang
 • Krzywy las koło Gryfina
 • Kolorowe jeziora w Rudawach Janowickich
 • Projekt Riese w górach Sowich
 • Świątynia w Korczminie
 • Wiadukty w Stańczykach
 • Cerkiew w Koterce.

 1. Od kiedy sezon rowerowy 2019? Czas przygotowywać jednoślad!
 2. Czy wymiana opon jest obowiązkowa? Kiedy to zrobić?
 3. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
 4. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika
 5. Jak zacząć przygodę z bieganiem? Koniecznie przeczytaj!
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News