Niesamowity zwrot podczas protestu rezydentów! Od teraz będą...

Niesamowity zwrot podczas protestu rezydentów! Od teraz będą...

Po dokładnie 28 dniach lekarze rezydenci kończą swój protest, co jednak nie oznacza, że rezygnują z walki o poprawę swoich warunków pracy. Zamierzają teraz zmienić jedynie formę protestu i będą masowo wypowiadać klauzulę opt-out, która pozwala na dłuższą pracę niż jest to zapisane w ustawie. 

Radziwiłł usatysfakcjonowany z zakończenia protestu

- Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję o zakończeniu protestu głodowego lekarzy-rezydentów; ich postulaty są już zrealizowane bądź są w trakcie realizacji - skomentował informację o zakończeniu protestu głodowego młodych medyków minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Rezydenci zmieniają formę protestu

Protestujący medycy poinformowali, że nastąpi zmiana w sposobie ich protestu. Od teraz będą oni masowo wypowiadać klauzulę opt-out, która dotyczy lekarzy i diagnostów laboratoryjnych. Z ich zapowiedzi jasno wynika, że pierwsze klauzule mają być wypowiadane już dziś, co sprawi, że jeżeli weźmiemy po uwagę okres wypowiedzenia, to brak obstawy dyżurów skumuluje się na przełomie roku. - Protest nigdy nie był przeciwko komuś; protest nie był przeciwko władzy; ten protest był o coś - o realne skokowe zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w trzy lata. Ze względu na ignorancję i arogancję władzy, na to że umniejszono krzykowi i wołaniu o pomoc, postanowiliśmy zakończyć protest głodowy. Kończy te formę protestu ale nie kończymy walki o ideę, nie kończymy walki o nasze sztandarowe postulaty - powiedział na konferencji prasowej w Warszawie wiceszef Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński - Od dzisiaj masowo rozpoczynamy wypowiadanie tzw. klauzuli opt-out, czyli przestajemy pracować niebotyczną liczbę godzin, przestajemy pracować niezgodnie z Kodeksem pracy; przestajemy być zmęczeni; przestajemy łatać dziury systemowe, przestajemy traktować pacjentów jako cyfry, tak jak każe nam NFZ - powiedział.

Zmiany muszą zajść

Protestujący od 2 października rezydenci domagają się zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia w Polsce w szybszym tempie niż chce tego rząd. Postulują także aby powołać zespół, który miał by się zająć analizą i renegocjacją zapisów ustawy regulującej minimalne wynagrodzenie pracowników ochrony zdrowia oraz podwyższenia swoich wynagrodzeń do 1,05 średniej krajowej. źródło: www.fakty.interia.pl

 

   
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News