Niesamowite zjawisko. Wybrzeże nagle w nocy rozświetliło się na niebiesko (FOTO+VIDEO)

Niesamowite zjawisko. Wybrzeże nagle w nocy rozświetliło się na niebiesko (FOTO+VIDEO) Źródło: źródło: cbsistatic.com

Takie coś zobaczyć można jedynie raz, maksymalnie dwa razy do roku. To jedno z tych, które zapierają dech w piersiach, choć w rzeczywistości są bardzo prozaiczne. Niesamowite zjawisko wywołują bowiem nietypowe glony.

Takie cuda, jak te, które wywołuje obecność noctiluca scintillans zobaczyć można naprawdę rzadko. Algi zwane "nocoświetlikami" pojawiają się tylko w ciepłych wodach i są widziane maksymalnie dwa razy do roku. Za każdym razem ich widok zachwyca.

Glony te w dzień barwią wodę na czerwono, co nie jest niczym niesamowitym. Ich magię widać dopiero w nocy. Wtedy to po zmąceniu wody błyszczą jak niebieskie neony. Bioluminescencja, czyli świecenie żywych organizmów, choć dobrze poznane, w wydaniu tych alg wygląda naprawdę pięknie.

Dlaczego algi tak pięknie świecą? Jak twierdzi prof. Gustaaf Hallegraeff z Uniwersytetu Tasmańskiego, jest to element odstraszający zwierzęta morskie przed zjedzeniem alg noctiluca scintillans. Warto dodać, że choć dla człowieka nocoświetlik jest całkowicie niegroźny, wyjaławia jednak wodę z fitoplanktonu. Tym samym, choć algi te pięknie świecą, nie cieszą się przychylnością hodowców i poławiaczy skorupiaków. Te umierają bowiem z głodu po pojawieniu się w wodzie nocoświetlika.

źródło: cbsistatic.com źródło: cbsistatic.com źródło: cbsistatic.com źródło: cbsistatic.com źródło: cbsistatic.com źródło: cbsistatic.com źródło: cbsistatic.com źródło: cbsistatic.com https://www.youtube.com/watch?v=7q-N2NU8ARs     pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News