Zarówno najwyższe władze państwowe, jak i krajowe media, w dużej mierze skupiają się dziś na wspomnieniu rocznicy wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji warto więc przypomnieć sobie historyczne nagłówki polskich gazet, które opublikowano 1 września 1939 roku. Robią one bowiem naprawdę kolosalne wrażenie.

„Niemcy atakują i bombardują Polskę”, „Zaczyna się wojna”, „Wróg odwieczny rozpoczął działanie” – oto tylko niektóre z tekstów niesamowitych dla współczesnych Polaków okładek, które ujrzały światło dzienne równo 78 lat temu. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie krajowe gazety zdążyły wtedy z wydrukowaniem związanych z wojną stron.

W nagłówkach z 1 września 1939 roku wyczuć można bez wątpienia strach oraz napięcie. Część skupia się jednak na budowaniu patriotycznej postawy, opartej w tym wypadku na podjęciu walki z wrogiem, który otwarcie atakuje Polskę.

Autorzy okładek skupili się także na honorze i godności rodaków, a także ich odwadze. Z krótkich zdań wyczytać można ogromną nadzieję, która wiązała się z planami stawienia czoła agresorom.

...

Zobacz również

Fot. Galeria gazeta.pl
Fot. Galeria gazeta.pl
Fot. Galeria gazeta.pl
Fot. Galeria gazeta.pl
Fot. Galeria gazeta.pl

20 oznak, że III wojna światowa właśnie się zaczęła