W 2003 roku w kierunku Czerwonej Planety wystrzelono bezzałogowy łazik Opportunity. Do celu dotarł rok później i niemal od razu dokonał przełomowego odkrycia. Teraz na podstawie tamtej wiedzy, naukowcy badają kolejne niezwykłości naszego najbliższego, kosmicznego sąsiada.

Tuż po wylądowaniu na Marsie, Opportunity odnalazł na jego powierzchni intrygujące, skaliste kulki, które roboczo nazwano „jagodami”. Po niezbędnych analizach naukowcy uznali je za dowód dawnej obecności wody na tym dziś suchym ciele niebieskim. Powstały one wskutek oddziaływania wody na lokalne minerały.

Niedawno doszło do odkrycia jagód w innym miejscu na planecie, na zboczu krateru Endeavour. Są one mniejsze od pierwszych, bo ich średnica wynosi jedynie 3 mm. Prezentują od nich też zupełnie inną charakterystykę.

Są inaczej rozmieszczone, mają inną strukturę i skład. To niezła łamigłówka – mówi Steve Squyres z Cornell University.

Na najnowszych zdjęciach widać, że nowo odkryte kulki są inaczej zbudowane i bardziej podatne na erozję. Nie wiadomo, w jaki sposób powstały. Są jednak osoby, które łączą ich istnienie z życiem, które kiedyś występowało w tamtym miejscu.

fot. NASA

źródło: wsedno24.pl

15 największych sekretów ujawnionych przez WikiLeaks

...

Zobacz również