Nie ma wątpliwości, że wydarzenia związane z reformą sądów i wetem prezydenta zatrzęsły polską sceną polityczną. Chociaż mogłoby się wydawać, że zawirowania polityczne związane z kontrowersyjnymi ustawami PiS dotyczącymi polskiego sądownictwa negatywnie wpłyną na odbiór partii wśród obywateli, najnowszy sondaż pokazuje coś całkowicie odwrotnego. W województwie małopolskim na poparcie ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego zdecydowałaby się bowiem prawie połowa obywateli. Ogromnym zaskoczeniem jest także wynik partii Wolność. Jak zwykle przypominamy jednak, aby do wyników tego typu badań podchodzić z odpowiednim dystansem.

W sondzie ulicznej przeprowadzonej 17 lipca Prawo i Sprawiedliwość zdobyło poparcie wśród 49,2% ankietowanych. Bardzo wysokim wynikiem partia całkowicie zdeklasowała konkurencję – kolejne w rankingu PO wspiera jedynie 15,5% uczestników badania.

Największym zaskoczeniem sondażu okazał się jednak wynik partii Wolność. Chociaż w dotychczasowych badaniach prawie nigdy nie udawało się jej uzyskać 5% poparcia wymaganego do przekroczenia progu wyborczego, tym razem było całkowicie inaczej. Ugrupowanie wspiera bowiem aż 7% ankietowanych.

Według kontrowersyjnych wyników, oprócz PiS, PO oraz partii Wolność, w parlamencie mogliby znaleźć się także przedstawiciele Kukiz’15 (10,3%) oraz SLD (5,9%). Dla tych pięciu ugrupowań badanie jest zdecydowanie dobrą perspektywą przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi.

...

Zobacz również