Czas urlopów i wakacji to odpoczynek nie tylko od obowiązków dnia powszedniego, ale też od polityki. Mało kto, planując odpoczynek, bierze pod uwagę, że może przydarzyć mu się coś tak niezwykłego.

Bo na pewno do zwyczajnych nie należy sytuacja, kiedy podczas wakacyjnego opalania się na plaży z wody wyłania się tłum uchodźców, który momentalnie rozbiega się po całej plaży. A tego doświadczyć mogli niedawno urlopowicze spędzający wakacje na hiszpańskiej Playa de los Alemanes, czyli „plaży Niemców”.

W słoneczny dzień do wybrzeża podpłynął ponton wypełniony ludźmi. Nim jeszcze łódka zaryła w piach, grupa uchodźców już zbiegła z pokładu i zaczęła biec w stronę plaży. Ich pośpiech jest całkowicie zrozumiały. W każdej chwili mogą zostać zatrzymani przez służby porządkowe jak choćby straż przybrzeżną.

Przybycie grupy imigrantów akurat na tę plażę wcale nie dziwi. Jest to miejsce na południowym wybrzeżu Hiszpanii, bardzo blisko Maroka. Do przebycia była tylko cieśnina Gibraltarska. Urlopowicze byli w tej sytuacji najbardziej zdezorientowani. Część pokrzykuje na uchodźców, by co prędzej uciekali, część po prostu patrzy, nie wiedząc, co zrobić.

Nagranie obiegło Internet. Zdaniem niektórych mediów jest ono bardzo symboliczne. Pokazuje w 35 sekund obraz Europy XXI wieku.

...

Zobacz również