Obraził Kaczyńskiego. Niepokorny sędzia ukarany

Obraził Kaczyńskiego. Niepokorny sędzia ukarany Źródło: Fot. Wikimedia Commons

Ta decyzja lubelskiego sądu bez wątpienia wywoła gigantyczne emocje wśród polskich polityków. Sędzia, który publicznie porównał Jarosława Kaczyńskiego do Adolfa Hitlera, został ostatecznie ukarany.

Chociaż Cezary Skwara zdecydował się przyrównać szefa rządzącej w Polsce partii do przywódcy nazistowskiej III Rzeszy, początkowo sąd dyscyplinarny zdecydował się umorzyć jego sprawę z powodu niskiej rzekomo szkodliwości czynu. Ostatecznie, po ponownym rozpatrzeniu kwestii, ukarał prawnika upomnieniem.

Sędzia przed... sądem

Jeszcze w 2016 roku Skwara w osobliwy sposób odpowiedział na słowa Marka Suskiego. Polityk stwierdził bowiem, że Jarosław Kaczyński nie wszedł w związek małżeński, "bo służył Polsce i nie chciał unieszczęśliwiać jakiejś kobiety, którą by pozostawiał służąc Polsce". - Niczym Fuehrer. Też wszystko poświęcił dla narodu. Ein Volk, ein Reich, ein Fuehrer. To nawet nie jest już zabawne - napisał sędzia na koncie na Twitterze warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Iustitia.

Ostre wytłumaczenie

- Ta jego wypowiedź, zamieszczenie przedmiotowego wpisu (...) przede wszystkim osłabiło zaufanie do jego bezstronności, jak również wpłynęło negatywnie na wizerunek wymiaru sprawiedliwości - stwierdziła w uzasadnieniu wyroku zajmująca się sprawą sędzia Ewa Bazelan. - Skutkiem tego był szereg nieprzychylnych komentarzy, które dotyczyły zarówno samego pana sędziego, jak również środowiska sędziowskiego, co spowodowało zachwianie wizerunku sądownictwa, dało podstawę do wniosków, że sędziowie są zaangażowani po jednej ze stron sporu politycznego - dodała także Bazelan.

ZOBACZ TAKŻE:
  1. Tusk załatwił! Świetne wieści dla Polaków
  2. Morawiecki szykuje dziś rzeź. Kolejne dymisje, rząd się chwieje
  3. Prywatny dramat Petru. Zostanie BEZ GROSZA jak kloszard
Następny artykuł