Mniej pieniędzy dla niepełnosprawnych. "Rząd odkłada na obietnice Kaczyńskiego"

Mniej pieniędzy dla niepełnosprawnych. "Rząd odkłada na obietnice Kaczyńskiego" Źródło: Pixabay/stevepb

Niepełnosprawni stracą pieniądze. Powodem mają być rządowe decyzje związane z realizacją obietnic Jarosława Kaczyńskiego. Ucierpią na tym tysiące osób.

Niepełnosprawni nie mają powodów do radości. Rządowe decyzje po raz kolejny okazały się dla nich bardzo niekorzystne i krzywdzące. Organizacje, których głównym celem jest wspieranie osób niepełnosprawnych, dostaną aż o 20 procent mniej środków z państwowego funduszu. Dla wielu placówek jest to równoznaczne z upadłością lub znacznym ograniczeniem działalności.

160 stowarzyszeń walczyło o wsparcie finansowe w ramach Państwowego Funduszu Rehabilitacji. Okazało się jednak, ze pieniądze, na które można liczyć, są dużo mniejsze w porównaniu do lat ubiegłych. Nikt nie poinformował właścicieli fundacji o planowanych cięciach. Niepełnosprawni ucierpią na tej decyzji.

Niepełnosprawni dostaną mniej pieniędzy. Powodem cięć są obietnice Kaczyńskiego 

Powód cięć środków przeznaczonych na wsparcie osób niepełnosprawnych oburzył opinię publiczną. Przyczyną mają być obietnice wyborcze, które złożył Jarosław Kaczyński. Nie jest tajemnicą, że "piątka Kaczyńskiego" będzie ogromnym obciążeniem dla budżetu państwa, a eksperci twierdzą nawet, że jest to działanie "na kredyt".

Można było przewidywać, że rząd zacznie szukać oszczędności w różnych sektorach. Nikt nie przypuszczał jednak, że ofiarami padną niepełnosprawni. Zdaniem wielu osób jest to ogromny paradoks. Nowy program Kaczyńskiego miał być ukłonem w stronę polskiego społeczeństwa. Jak się okazuje, jego bardzo ważna część została właśnie bardzo poszkodowana.

Rodzice niepełnosprawnych dzieci protestują

Najbardziej poszkodowane w całej sprawie są niepełnosprawne dzieci. Fundacje i stowarzyszenia często oferowały im pomoc, dzięki której rodzice mogli kontynuować pracę zawodową. Na skutek rządowych decyzji wiele dzieci znów utkwi w domach. Niepełnosprawni i ich rodzice postanowili zaprotestować. Powstał apel do rządu:

- Dlaczego nie są  traktowane na równi z innymi grupami społecznymi, które otrzymały ostatnio hojne wsparcie w ramach "piątki Morawieckiego" i "piątki Kaczyńskiego"? A jeszcze niedawno rząd i władze Ministerstwa Rodziny składały deklaracje rodzinom osób niepełnosprawnych, że los ich dzieci ulegnie poprawie - piszą w apelu zdesperowani rodzice.

To już kolejny przypadek, kiedy dochodzi do rażącej dyskryminacji osób niepełnosprawnych. Społeczne oburzenie wzrasta i w niedalekiej przyszłości można spodziewać się kolejnych protestów.

źródło: Onet

Następny artykuł