PiS zmienił prawo o prokuraturze w taki sposób, że Jarosław Kaczyński, mimo iż jest jedynie posłem, może mieć wgląd w każde wybrane przez siebie śledztwo. Prezes partii właśnie odebrał informacje z 13 toczących się spraw.

Art. 12 nowego prawa o prokuraturze przewiduje, że śledczy mogą udostępnić informacje z danego śledztwa osobom postronnym, jeżeli są „istotne dla bezpieczeństwa państwa i jego prawidłowego funkcjonowania”. Jak zauważają krytycy PiS, przepis ten daje Jarosławowi Kaczyńskiemu wgląd we wszystkie toczące się śledztwa. Nowe prawo miało zostać skonstruowane właśnie pod prezesa partii.

Jak ustalił „Newsweek”, w ciągu ostatniego roku Kaczyński otrzymał dokumenty z 13 toczących się postępowań. Są wśród nich m.in. akta sprawy Marcina Dubienieckiego (byłego męża Marty Kaczyńskiej), dotyczące warszawskiej reprywatyzacji i reprywatyzacji w Małopolsce. Prokuratura Krajowa poinformowała „Newsweek”, iż każdorazowo informacje dostarczane były prezesowi w formie pisemnej.

Co istotne, nie jest to pierwszy raz, kiedy Jarosław Kaczyński przegląda akta prowadzonych przez prokuraturę, wybranych śledztw. Robił to już, kiedy PiS poprzednio był u władzy. Wówczas, przed zmianami w prawie, była to procedura nielegalna. Kiedy wyszło na jaw, że Zbigniew Ziobro wozi Kaczyńskiemu akta sprawy mafii paliwowej – wybuchła afera.

źródło: Newsweek

 

...

Zobacz również