Jak poinformował premier Belgii, osiągnięto porozumienie w sprawie umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Kanadą, czyli CETA. Wcześniej, media obiegła wiadomość o porażce negocjacji i wyjeździe kanadyjskiej minister handlu, która stwierdziła, że nie ma szans na żadne porozumienie. 

Jeszcze w ubiegłym tygodniu przyszłość CETA stanęła pod ogromnym znakiem zapytania, po tym jak belgijski rząd nie wyraził zgody na podpisanie umowy o wolnym handlu z Kanadą (do jej zaakceptowania potrzeba jednomyślności wszystkich państw UE). W reakcji na to kanadyjska minister handlu opuściła demonstracyjnie Unię Europejską i stwierdziła, że nie ma szans na porozumienie.

Jak się jednak okazuje, belgijski rząd osiągnął porozumienie z jedynym regionem swojego kraju, który się sprzeciwiał CETA – Walonią.

Jak dodał belgijski premier, szefowie wszystkich regionów opracowali wspólnie tekst, łagodzący obawy o import produktów rolnych i kontrowersyjnego systemu rozstrzygania sporów.

Umowa o wolnym handlu z Kanadą CETA budzi ogromne kontrowersje w całej Unii Europejskiej, gdzie niemal w każdym kraju – w tym także w Polsce – odbyły się masowe manifestacje przeciwko porozumieniu. Jak przekonują jej przeciwnicy, podpisanie umowy doprowadzi do zawładnięcia europejskim rynkiem przez ogromne korporacje z Kanady i USA, a małe i średnie biznesy w Europie zbankrutują. Poważnie ucierpieć ma też rolnictwo i inne gałęzie europejskiej gospodarki.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

bh, źródło: tvnbis

...

Zobacz również