To wiadomość z ostatniej chwili. Rex Tillerson, szef amerykańskiej dyplomacji został zdymisjonowany przez prezydenta USA. Informacja jest zaskakująca i zupełnie niespodziewana. Zastąpi go Mike Pompeo, dotychczasowy szef CIA.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump niedawno poinformował o swojej decyzji. Zdymisjonowany został Sekretarz Stanu USA Rex Tillerson. Nowym szefem amerykańskiej dyplomacji został Mike Pompeo, dotychczasowy szef CIA. Jego miejsce zajmie Gina Haspel, pierwsza kobieta na stanowisku szefa CIA.

Rex Tillerson zdymisjonowany. Szokująca decyzja prezydenta

Informację podał Onet powołując się na Polską Agencję Prasową. Decyzja Trumpa jest niezrozumiała i zupełnie niespodziewana. W powszechnym rozumieniu szef Sekretariatu Stanu USA jest drugim człowiekiem po prezydencie. Jego odwołanie może być związane z konfliktem na szczytach władzy w Ameryce.

W USA od wielu miesięcy toczy się postępowanie FBI w sprawie powiązań między sztabem Donalda Trumpa a Moskwą. Wśród zarzutów przeciwko prezydentowi i jego ludziom pojawiają się także takie, że Tillerson miał być „człowiekiem Putina” w USA.

Donald Trump potwierdził oficjalnie doniesienia mediów. Od dymisji Tillersona napisał na Twitterze. Jak podkreślił, jego zdaniem Mike Pompeo „wykona fantastyczną robotę” na nowym stanowisku.

To on upokorzył Dudę i Morawieckiego

Warto przypomnieć o ostatnich aferach w Polsce związanych z osobą Tillersona. Szef amerykańskiej dyplomacji dzwonił do prezydenta Polski Andrzeja Dudy w sprawie nowelizacji ustawy o IPN. Według medialnych doniesień, Duda miał nie chcieć z nim rozmawiać w związku ze zbyt niskim stanowiskiem Sekretarza Stanu.

Później okazało się, że rozmowy między szefem amerykańskiej dyplomacji a głowami państw są rzeczą normalną, co wytknięto prezydentowi. Rex Tillerson i jego Departament Stanu bardzo otwarcie wypowiadał się w sprawie znowelizowanej ustawy. Była ona poddana ostrej krytyce.

Departament Stanu mówił o błędzie rządu Morawieckiego w sprawie procedowania tej ustawy, a nawet – według doniesień Onetu – miał postawić Polsce ultimatum z groźbą zerwania stosunków na najwyższym szczeblu.

Kim jest następca Tillersona, Mike Pompeo?

Michael „Mike” Pompeo jest politykiem republikańskim. Przez 6 lat reprezentował 4 stan Kansas w Izbie Reprezentantów (niższej izbie amerykańskiego parlamentu). Zasiadał w niej w latach 2011-2017.

Od początku ubiegłego roku kierował amerykańską agencją wywiadowczą CIA. Jego kandydaturę na to stanowisko Trump ogłosił zaraz po wyborach. Została ona zaakceptowana przez Senat USA 23 stycznia 2017, 3 dni po objęciu fotela prezydenta przez Donalda Trumpa.

Dziś został mianowany nowym Sekretarzem Stanu USA. Od tej chwili będzie realnie drugim człowiekiem po prezydencie.

WARTO PRZECZYTAĆ:

  1. Amerykanów zamurowało. Rex Tillerson spotka się z Kaczyńskim!
  2. Kryzys po podpisaniu! USA właśnie KOMPROMITUJE Polskę przed całym światem
  3. Całe Stany śmieją się z Waszczykowskiego. Gabinet Trumpa robi sobie z niego jaja

Czy polityka Donalda Trumpa wobec Polski jest słuszna?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

III wojna światowa: W tych miejscach na pewno ją przeżyjesz!


11 teorii spiskowych, które okazały się prawdą

Zobacz również