Po wódce trafiła na porodówkę. Lekarze musieli ją uśpić, a niemowlę urodziło się pijane

Po wódce trafiła na porodówkę. Lekarze musieli ją uśpić, a niemowlę urodziło się pijane Źródło: pixabay/sherwood

Niemowlę z 0,5 promila alkoholu we krwi przyszło na świat kilkanaście dni temu w Białej Podlaskiej w województwie lubelskim. Matka dziecka była tak pijana, że lekarze nie byli w stanie się z nią porozumieć. Dzieckiem zajęły się już odpowiednie instytucje.

Pijane niemowlę to z biegiem lat coraz większa rzadkość. Wyeliminowanie ludzkiej nieodpowiedzialności jest jednak niemożliwe, co skazuje lekarzy na oddziałach położniczych na prawdziwe dramaty takie, jak ten z Białej Podlaskiej.

Na początku miesiąca ciężarna w stanie nietrzeźwym zjawiała się w placówce, skarżąc się na dolegliwości zdrowotne. Nie inaczej było kilka dni później w czasie porodu. Kobieta zjawiła się brudna i tak pijana, że lekarze nie mieli możliwości nawiązania z nią kontaktu. Jak się okazało, miała aż 3 promile alkoholu we krwi, co wskazuje na naprawdę obfite spożycie.

Ostatecznie podjęto decyzję o poddaniu jej narkozie i przeprowadzeniu cesarskiego cięcia, które zakończyło się narodzinami dziewczynki. Niestety to już ósme dziecko kobiety, która nie wychowuje żadnego z nich. Wszystkie zostały jej odebrane ze względu na panujące w domu warunki, w tym pijaństwo.

- Potwierdzam, że przyjęliśmy na oddział pijaną kobietę, która niedługo potem urodziła dziecko. Dziewczynka także była pod wpływem alkoholu - powiedziała mediom rzeczniczka szpitala Magdalen Us.

Podobnie, jak jej liczne rodzeństwo, dziewczynka nie będzie miała szansy na wychowywanie się z matką i już na początkowym etapie życia została od niej oddzielona. Dziecko, które urodziło się pijane, pozostaje pod opieką lekarzy. Sprawa trafiła do sądu rodzinnego.

Pijąca matka, która nie potrafi powstrzymać się od nałogu, skazuje dziecko na liczne choroby, które zaważą na jego późniejszym życiu. Co roku w naszym kraju rodzi się ok. 9 tys. dzieci z FAS (ang. fetal alcohol syndrome). Alkohol w znacznym stopniu niszczy zdrowie dziecka. Niemowlę zwykle przychodzi na świat z deformacjami ciała, wadami rozwojowymi i uszkodzonymi narządami. Sprawy matek, które dopuściły się picia w ciąży, zwykle trafiają do sądu.

Problemem pozostaje również problem tego, że polskie prawo nie zajmuje się ochroną wciąż nienarodzonych dzieci przed skutkami picia, palenia i brania narkotyków w ciąży przez matkę. Przepisy obejmują sankcję za błędy podczas badań prenatalnych. Kobieta, która niszczy płód używkami nie ponosi konsekwencji prawnych innych niż odebranie dziecka.

źródło: Radio Zet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News