Wielu świeżo upieczonych rodziców popełnia błąd, który może prowadzić do śmierci niemowlaka. Chodzi o prastarą metodę

Wielu świeżo upieczonych rodziców popełnia błąd, który może prowadzić do śmierci niemowlaka. Chodzi o prastarą metodę Źródło: Unsplash/ Irina Murza

Niemowlę wymaga szczególnie uważanej i czujnej opieki. Wielu młodych rodziców, którzy nie mają jeszcze doświadczenia, popełnia ten błąd. Może to nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

Niemowlę bez wątpienia wymaga wyjątkowej opieki. Gdy dziecko jest malutkie, trzeba postępować z nim bardzo ostrożnie, ponieważ jest bardzo podatne na wszelkiego rodzaju urazy. Wielu świeżo upieczonych rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że popełniają błąd, który może nawet doprowadzić do śmierci maleństwa. 

Niemowlę musi być pod ciągłą obserwacją 

Niemowlę jest na tyle kruche i nieporadne, że nieustannie potrzebuje uważnej opieki osoby dorosłej. Okazuje się, że prastara metoda, która jest powszechnie stosowana przez znaczną część młodych, niedoświadczonych rodziców, może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie maleństwa.

Zespół śmierci łóżeczkowej spędza sen z powiek wielu matkom i ojcom. Nie do końca wiadomo, jakie są jego przyczyny i co robić, żeby zapobiec tragedii. Najnowsze badania wskazują, że być może zawijanie dzieci w powijaki ma na to wpływ. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Niebezpieczeństwa związane ze stosowaniem tej metody 

Z pokolenia na pokolenia przekazywana była wiedza dotycząca tego, że dziecko przestaje płakać, jeżeli zawinie się je w szczelny kokon. Wynikać to miało z tego, że rzekomo czuje się wtedy jak w łonie matki - jest ciepło, bezpiecznie i spokojnie. Okazuje się jednak, że ta prastara metoda może być niebezpieczna. 

Naukowcy przeanalizowali przypadki tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej i doszli do wniosku, że dzieci zawijane w powijaki częściej przestają oddychać podczas snu. Eksperci nie krytykują rodziców, którzy nadal stosują tę metodę, zalecają jednak szczególną ostrożność. Dziecko zawinięte w kokon musi być obserwowane przez cały czas. 

Dzisiaj grzeje: 1.Mama Anny Kalczyńskiej jest w rozpaczy. Nie żyje jej ukochany mąż i ojciec dziennikarki Dzień Dobry TVN
2. Twórcy Kiepskich "uśmiercą" Ferdka. Widzowie zobaczą pogrzeb

Eksperci sugerują również, by po skończeniu drugiego miesiąca życia stosować inne sposoby usypiania maleństwa, ponieważ po tym czasie ich ruchy stają się silniejsze, a co za tym idzie ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej wzrasta. Według statystyk jest to jedna z głównych przyczyn zgonów niemowląt. W Polsce co roku z tego powodu umiera około 200 dzieci. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wiśniewski nie jest jedyny. Polskie gwiazdy w biznesie utopiły FORTUNĘ
  2. Urodziła dziecko dla dziecka. 45-letnia kobieta zaszła w ciąże i urodziła swoje wnuka
  3. Śliczna gwiazda TVP o ślubie i dzieciach. Jej narzeczony ma 19 lat, są uwielbiani za kultowy serial
  4. Dieta aztecka szybko zyskuje coraz większą popularność. Dzięki niej można pozbyć się nadwagi w rekordowo krótkim czasie
  5. Mama odkryła, z kim jej dziecko pisze przez internet i zamarła. Kobieta aż trafiła do szpitala

Źródło: Parenting 

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News